Czytasz: Wzrośnie limit płatności zbliżeniowej

Wzrośnie limit płatności zbliżeniowej

Dotychczas bez podania PIN-u można było płacić do 50 zł.

Czas na zmiany. Przestanie obowiązywać dotychczasowy 50-złotowy limit dla płatności zbliżeniowej bez konieczności potwierdzenia PIN-em. Visa otrzymała zgodę od NBP na podniesienie ograniczenia do 100 zł.

- Trwają konsultacje z bankami odnośnie optymalnego terminu i sposobu wdrożenia tej zmiany. Naszym priorytetem jest zachowanie balansu pomiędzy wygodą oraz bezpieczeństwem konsumentów i detalistów - informują przedstawiciela Visa.

Visa jest właścicielem największej liczby kart płatniczych na polskim rynku. Obsługuje 54 proc. kart. Drugie miejsce zajmuje MasterCard, który zgodę na podniesienie limitu otrzymał  już w ubiegłym roku. Mastercard planował podniesienie limitu płatności zbliżeniowych w drugim kwartale 2019 r. Prawdopodobnie zmiany zostaną wprowadzone jednoczesnie u obu operatorów. 

Obecna kwota limitu płatności zbliżeniowych jest jedną z najniższych w Europie. Nie zmieniała się od 2007. Ustalona została jeszcze w pierwszej dekadzie XXI wieku jako kwota "bezpieczna". Minęło jednak sporo czasu i jak wynika z badań POLASIK Research, zleconego przez MasterCard, aż 67 proc. respondentów oczekiwało podniesienia limitu dla transakcji zbliżeniowych do 100 zł.

Czytaj więcej