Czytasz: Veganmania 2019. Uczta dla wegan w katowickim Spodku

Veganmania 2019. Uczta dla wegan w katowickim Spodku

Wegańskie dania, ubrania, kosmetyki… to tylko niektóre z atrakcji przygotowane przez organizatorów festiwalu Veganmania

W niedzielę 10 lutego w Spodku będziemy mieli okazję odwiedzić Veganmanię - Festiwal Wegańskich Inicjatyw organizowany cykliczne przez Stowarzyszenie Otwarte Klatki. Festiwal Veganmania odbywa się w największych miastach w Polsce - Warszawie, Krakowie, Lublinie, Wrocławiu, Gdańsku i innych. Najbliższa Veganmania to już piąta edycja tego wydarzenia w Katowicach. 

Wydarzenie potrwa od godziny 11.00 do 19.00. W korytarzach Spodka będą stoiska m. in. z jedzeniem, odzieżą, kosmetykami, książkami i gadżetami. Celem festiwalu jest przedstawienie zalet kuchni roślinnej. Organizatorzy wydarzenia chcą także pokazać uczestnikom, że kuchnia wegańska nie oznacza wielu wyrzeczeń.

- Na Veganmanii spotkacie wielu wystawców, którzy oferują nie tylko pyszne wegańskie jedzenie, ale także kosmetyki, ubrania, książki, gadżety, usługi i wiele innych - zapowiadają organizatorzy wydarzenia. 

Ciekawostki festiwalu

Na festiwalu będzie też okazja posłuchać rozmów z ciekawymi ludźmi. Na przykład z Jasiem Kapelą, autorem wydanej niedawno książki „Polskie Mięso". Jaś Kapela zatrudnił się na czarno przy łapaniu drobiu w kurniku oraz na etacie przy zawieszaniu w ubojni, by u źródeł zobaczyć, w jakich warunkach żyją hodowlane kury i jak są później przetwarzane na mięso. Udał się do miasta w środkowej Polsce, gdzie znajduje się największy w Europie Środkowo-Wschodniej zakład uboju świń, by z lokalnymi dziennikarzami i aktywistami dowiedzieć się, jak przemysłowa produkcja zwierząt wpływa na życie codzienne mieszkańców. Wreszcie wyruszył śladem aktywistów do Puszczy Białowieskiej, by dowiedzieć się, jak ważne jest zaangażowanie w walce o lepszą przyszłość i dlaczego warto blokować maszyny.

Kolejnym gościem Veganmanii będzie Orestes Kowalski, znany szerzej jako Everyday Hero. W Katowicach poprowadzi wykład zatytułowany „Czy weganie to hipokryci?".

Wykład podczas Veganmanii wygłosi także Radosław Zarzycki, zawodnik sportów sylwetkowych, autor bloga „Być jak Herkules”. Jest on pasjonatem zdrowego stylu życia i diety roślinnej. W Katowicach przybliży temat treningu siłowego w kontekście diety roślinnej.

Harmonogram spotkań i wykładów: 

12:00 - Orestes Kowalski (Everyday Hero) - "Czy weganie to hipokryci?"
13:30 - Rozmowa z Dariuszem Gzyrą i Jasiem Kapelą - prowadzi Orestes Kowalski
15:30 - Radek Zarzycki (Być jak Herkules) - "Dieta roślinna w sporcie"
17:00 - pokaz filmu Klatki: The Hidden Farms of Europe

Wstęp na Veganmanię jest bezpłatny.

Czytaj więcej