Czytasz: VAT na karuzeli. 15. podejrzany w areszcie

VAT na karuzeli. 15. podejrzany w areszcie

Prokuratura Regionalna w Katowicach: 15. osobie postawiono zarzuty w sprawie oszustw przy obrocie metalami nieżelaznymi

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała i doprowadziła do prokuratury kolejną osobę w śledztwie dot. oszustw podatkowych przy obrocie metalami nieżelaznymi – dowiedziała się PAP. To 15. osoba, której w tej sprawie postawiono zarzuty.

Funkcjonariusze katowickiej delegatury ABW zatrzymali podejrzanego, który według śledczych miał brał udział w tzw. karuzeli podatkowej i organizował dla tzw. słupy. Towar – katody niklowe - miał opuszczać Polskę i w ramach wewnątrzwspólnotowego rynku trafiać do firm z Czech i Słowacji, a potem wracać do Polski.

 Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział PAP we wtorek, że firmy pełniące rolę znikających podatników nie odprowadzały podatku VAT, a towar - poprzez jedno ze śląskich przedsiębiorstw - ponownie trafiał do czeskich podmiotów gospodarczych. "Wystawiane w związku z tym faktury VAT potwierdzały rzekome transakcje handlowe z zagranicznymi kontrahentami i na tej podstawie dochodziło do zwrotu nienależnego podatku" - wyjaśnił rzecznik.

W tej sprawie straty Skarbu Państwa są szacowane na ponad 53 mln zł. Śledztwo prowadzone jest pod nadzorem katowickiej prokuratury regionalnej, a sąd w Katowicach zdecydował o areszcie dla zatrzymanego, któremu grozi do 15 lat pozbawienia wolności – zaznaczył rzecznik.

Spośród 15 osób, aresztowanych jest obecnie sześć – dodał - zaznaczając, że sprawa jest wielowątkowa i rozwojowa. (PAP)

Czytaj więcej