Czytasz: Użyli GPS-a operując mózg. Pierwsza taka operacja w śląskiem

Użyli GPS-a operując mózg. Pierwsza taka operacja w śląskiem

Przebiegła pomyślnie. Śląscy lekarze u pacjenta z guzem mózgu użyli neurochirurgicznego GPS-a.

To pierwsza taka operacja w naszym regionie. Neurochirurdzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie w jej trakcie specjalnego narzędzia. - To neurochirurgiczny GPS. Pozwala na wybór właściwej trajektorii dostępu, lepszej identyfikacji struktur anatomicznych oraz bezpiecznego prowadzenia resekcji całkowitych zmian chorobowych – wyjaśniają specjaliści.

GPS zmniejsza ryzyko powikłań

Przy jakich operacjach urządzenie wyjątkowo się sprawdza? Taki GPS może być zastosowany w operacjach w obrębie mózgu, a także w operacjach naczyniowych. - Fundamentem jest tu bezpieczeństwo pacjenta, aby nie doprowadzić do jatrogennego uszkodzenia struktur mózgu. Dla nas, lekarzy, to duże ułatwienie w pracy - zaznacza dr Robert Koper, neurochirurg ze szpitala na Parkitce. - Ważne jest to, że dzięki zastosowaniu systemu neuronawigacji zmiejszamy do minimum ryzyko powikłań, pacjent może lepiej przechodzić rekonwalescencję - dodaje.

Mają go w renomowanych ośrodkach

To pierwsze takie śląskie operacje neurochirurgiczne z zastosowaniem neuronawigacji.

Techniki komputerowe - wspomagające neurochirurga - w praktyce stały się rutynowym narzędziem używanym w większości zabiegów w renomowanych ośrodkach. - Teraz będę dostępne także dla mieszkańców Częstochowy i całego regionu - podkreśla Anna Ginał, rzeczniczka prasowa szpitala na Parkitce.

Urządzenie nie jest tanie. Neurochirurgiczny GPS to wydatek rzędu półtora miliona złotych.

Czytaj więcej