Czytasz: Uwaga! Rozpoczyna się budowa węzła. Będą utrudnienia!

Uwaga! Rozpoczyna się budowa węzła. Będą utrudnienia!

Uwaga. Katowice! Tramwaje pojadą inaczej.

Od poniedziałku 22 stycznia czekają nas zmiany w komunikacji tramwajowej na czas budowy centrum przesiadkowego w Katowicach Zawodziu.

Tramwaje w Katowicach pojadą inaczej

Na czas prowadzonych prac linie tramwajowe nr 7 i 36 oraz wybrane kursy linii nr 15 i 20 zostaną skierowane do zajezdni tramwajowej w Katowicach Zawodziu. Tym samym komunikacja tramwajowa w dojazdach do centrum Katowic będą obsługiwać przystanek „Zawodzie Pętla”, zlokalizowany bezpośrednio przy ul. 1 Maja (obecnie obsługiwany przez m.in. linie tramwajowe nr: 14, 15 i 20).

Węzeł Zawodzie

Rozpoczynają się prace budowlane związane z budową węzła Zawodzie. Za dwa lata ma ograniczyć napływ aut do śródmieścia od strony wschodniej. To jedna z czterech inwestycji obecnego etapu budowy Katowickiego Systemu Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych.

Węzeł zastąpi dotychczasową pętlę tramwajową. Ma służyć głównie przesiadkom z autobusów i samochodów - na liczne linie tramwajowe kursujące stamtąd do centrum miasta. Poza infrastrukturą komunikacji publicznej m.in. w pobliżu zaplanowano jednopoziomowy parking na 275 samochodów.

Jak akcentują władze miasta, tramwaje – przy priorytecie m.in. na ul. Warszawskiej – docierają z pętli Zawodzie do ścisłego centrum Katowic przeważnie w ciągu 7-10 minut.

Centra przesiadkowe w Katowicach

W pierwszym etapie tworzenia Katowickiego Systemu Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych przewidziano budowę do 2019 r. m.in. dwóch węzłów typu park&ride powiązanych z komunikacją tramwajową: Zawodzie i Brynów. Węzeł Sądowa ma integrować komunikację autobusową o różnym zasięgu z komunikacją miejską. Węzeł Ligota przy dworcu kolejowym w południowej dzielnicy o tej nazwie ma łączyć komunikację miejską z koleją.

W drugim etapie, którego realizację przewidziano na lata 2018-2020, powstać mają węzły park&ride powiązane z koleją: Piotrowice i Podlesie, a także węzeł: Kostuchna – położony na końcu planowanej nowej linii tramwajowej.

Czytaj więcej