Czytasz: Uwaga! Oszustwo na policjanta w Katowicach

Uwaga! Oszustwo na policjanta w Katowicach

Dziś po południu osoba podająca się w trakcie rozmowy telefonicznej za funkcjonariusza policji usiłowała dokonać oszustwa na szkodę mieszkanki Katowic.

Około godziny 16.22 na terenie Katowic miało miejsce oszustwo na tzw. „policjanta”. Osoba podająca się za rzekomego funkcjonariusza policji usiłowała przekonać zgłaszającą, do zaciągnięcia kredytu. Dzięki postawie pokrzywdzonej nieustalony sprawca nie osiągnął zamierzonego celu.

Policja na stronie Regionalnego Systemu Ostrzegania apeluje o rozwagę i ostrożność w trakcie wszelkich kontaktów telefonicznych! Prosi o potwierdzanie w wielu źródłach wszelki prośby o pomoc i wsparcie oraz o przekazywanie na numery alarmowe 112 lub 997 informacji o tego typu przypadkach.

Przestępcy działający metodą "na wnuczka” czy „na policjanta" wciąż oszukują, głównie starsze osoby. Wyłudzają pieniądze, które często stanowią wszystkie oszczędności seniorów. Nie bądźmy obojętni, reagujmy i ostrzegajmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny lub policjantów. 


Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać podstawowych zasad:

Pamiętajmy!

Zawsze najpierw upewnijmy się, z kim rozmawiamy;

Nigdy nie przekazujmy pieniędzy osobom, których nie znamy;

Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji;

Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!

Czytaj więcej