Czytasz: Uwaga! Nadciąga nowy wirus grypy

Uwaga! Nadciąga nowy wirus grypy

Grypa na Śląsku już jest, ale niedługo dotrze tu także nowy zmutowany wirus. Ma właściwości podobne do grypy sezonowej, ale może skutkować groźnymi powikłaniami.

Zmutowany wirus grypy A/H3N2 na razie sieje spustoszenie w Australii, ale jest niemal pewne, że dotrze też do Europy. Czy wobec niebezpiecznego wirusa grypy, skutkującemu groźnymi powikłaniami, m.in. zapaleniami płuc,  będziemy bezbronni?

- Nie, jeśli się zaszczepimy. Szczepionki przeciw grypie sezonowej 2017/2018, które są w Polsce, chronią też przed A/H3N2 - informuje nas Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny.

W SEZONIE 2017/2018 W POLSCE DOSTĘPNE SĄ DWIE SZCZEPIONKI PRZECIW GRYPIE:
VaxigripTetra– szczepionka przeciw grypie inaktywowana, zawierająca jako antygeny rozszczepiony wirion wirusa grypy (podmiot odpowiedzialny Sanofi Pasteur S.A., Francja), przygotowana w postaci zawiesiny do wstrzykiwań domięśniowo lub podskórnie, dawka: 0,5 ml.
Szczepionka ta należy do grupy szczepionek inaktywowanych II generacji, zawiera rozszczepiony wirion wirusa grypy, jest przygotowywana z inaktywowanych cząstek wirusa grypy (wirusy są rozbijane i oczyszczane w celu usunięcia białek pochodzenia nie wirusowego).

Influvac 2017/2018 – to szczepionka przeciw grypie, inaktywowana, podjednostkowa zawierająca oczyszczone antygeny powierzchniowe wirusa grypy (podmiot odpowiedzialny: BGP Products B.V., Holandia) przygotowana w postaci zawiesiny do wstrzykiwań domięśniowo lub podskórnie, dawka: 0,5 ml.

Grypa A/H3N2 to wariant świńskiej grypy. Ma właściwości podobne do grypy sezonowej, ale może skutkować groźnymi powikłaniami płuc. Symptomy zdrowotne H3N2 obejmują wysoką gorączkę, dreszcze, w niektórych przypadkach występują również trudności w oddychaniu. W przypadku zapalenia płuc należy skonsultować się z lekarzem i zastosować zalecone leczenie.

W sezonie 2017/2018 w skład szczepionek przeciw grypie wchodzą:

– trzy wirusy grypy:

A/Michigan/45/2015 (H1N1)pdm09-like virus
A/Hong Kong/4801/2014 (H3N2)-like virus
B/Brisbane/60/2008-like virus

lub

– cztery wirusy grypy:

A/Michigan/45/2015 (H1N1)pdm09-like virus
A/Hong Kong/4801/2014 (H3N2)-like virus
B/Brisbane/60/2008-like virus
B/Phuket/3073/2013-like

- Wirus mutuje, więc każdego roku próbuje się przystosowywać szczepionki do nowego rodzaju mutacji. Najważniejsze, by się zaszczepić, w tym roku obserwujemy jednak wyjątkowo małe zainteresowanie szczepieniami – informuje Renata Cieślik-Tarkota z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

A grypa sezonowa już jest. Tylko w ostatnim tygodniu  września w naszym regionie zachorowały na grypę i infekcje grypopodobne aż 11 tys. 142 osoby. Dla porównania, o tej porze, rok temu, tylko 5709 osób.

- Nie potwierdziliśmy jeszcze laboratoryjnie obecności wirusa grypy w regionie, ale więcej niż pewne, że jest - dodaje Renata Cieślik-Tarkota.

Czytaj więcej