Czytasz: Uwaga na zawieje śnieżne! Może spaść nawet... 50 cm śniegu

Uwaga na zawieje śnieżne! Może spaść nawet... 50 cm śniegu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed niebezpiecznymi zjawiskami atmosferycznymi.

IMGW wydał dwa ostrzeżenia dla części naszego województwa, w którym ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu oraz zawiejami śnieżnymi.

– Prognozuje się wystąpienie opadów śniegu o natężeniu umiarkowanym okresami silnym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej za okres ważności Ostrzeżenia od 40 cm do 50 cm. – informują synoptycy z IMGW.

 Ostrzeżenie dotyczące intensywnych opadów śniegu dotyczy południowej części naszego województwa – powiatu cieszyńskiego, żywieckiego oraz bielskiego. Komunikat ma aż drugi stopień zagrożenia i jest ważny do 3 stycznia, do godziny 12:00. Oznacza to, że w tym czasie przewiduje się pojawienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Drugie z ostrzeżeń dotyczy zamieci śnieżnych.

– Przewiduje się zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane przez zachodni i północno-zachodni wiatr o średniej prędkości od 25 km/h do 35 km/h, w porywach do 65 km/h oraz opady śniegu. – przestrzegają meteorolodzy.

 To ostrzeżenie, podobnie jak powyższe, dotyczy południowej części naszego województwa – powiatu cieszyńskiego, żywieckiego oraz bielskiego. Komunikat jest ważny do 3 stycznia, do godziny 12:00 i ma pierwszy stopień zagrożenia.