Czytasz: Uwaga na utrudnienia na A4! Wymieniają nawierzchnię

Uwaga na utrudnienia na A4! Wymieniają nawierzchnię

Utrudnienia na odcinku autostrady A4 między Katowicami a Mysłowicami.

W środę rozpoczęła się wymiana nawierzchni pomiędzy węzłami autostrady A4: Murckowska w Katowicach i Brzęczkowice w Mysłowicach. Zmieniono organizację ruchu, ale zachowane zostały dwa zawężone pasy w każdym kierunku - także w rejonie skarpy, podmytej we wtorek przez silne opady deszczu.

We wtorek jeden pas ruchu na jezdni autostrady w kierunku Katowic został zamknięty na odcinku ok. 1 km, co skutkowało poważnymi utrudnieniami dla kierowców. W środę udało się przywrócić w tym miejscu ruch dwoma pasami - służby techniczne pracują nad usunięciem skutków podmycia autostrady. Jednocześnie, zgodnie z zapowiedziami, na całym 7-kilometrowym odcinku między Mysłowicami a Katowicami wprowadzono nową organizację ruchu na czas remontu nawierzchni.

- Kontynuując wymianę nawierzchni autostrady stosujemy organizację ruchu, która bardzo dobrze sprawdziła się na dotychczasowo remontowanych odcinkach. Podczas gdy na jezdni w kierunku Katowic jeden pas ruchu jest remontowany, drugi jest przejezdny. Natomiast na jezdni do Krakowa są dwa pasy ruchu w kierunku Krakowa i jeden pas w kierunku Katowic - poinformowała Marta Dobrzańska z biura prasowego zarządzającej drogą spółki Stalexport Autostrada Małopolska (SAM).

- Dzięki temu, mimo wczorajszego uszkodzenia skarpy nasypu autostrady za węzłem Brzęczkowice, kierowcy mogą bezpiecznie podróżować do Katowic dwoma pasami, a usuwanie skutków podmycia nie będzie powodowało utrudnień w ruchu - zapewniła Dobrzańska. 

Nową organizację ruchu wprowadzono na obu jezdniach autostrady A4 pomiędzy węzłami Murckowska i Brzęczkowice. Odcinek ten jest częścią płatnej autostrady Kraków-Katowice, której koncesjonariuszem jest spółka Stalexport Autostrada Małopolska. Jednak na odcinku między Katowicami a Mysłowicami-Brzęczkowicami, gdzie znajduje się plac poboru opłat, opłaty za przejazd nie są pobierane. Natężenie ruchu na tej części drogi jest średnio nawet trzy razy większe niż na płatnym odcinku.

Zgodnie z wprowadzonymi w środę zmianami, w kierunku Katowic zjazd na węźle Mysłowice i węźle Murckowska jest obecnie możliwy tylko z prawego pasa ruchu.

Aktualne informacje na temat sytuacji na A4 Katowice-Kraków na bieżąco są zamieszczane na stronach: www.via4.pl, www.autostrada-a4.pl oraz na twitterze (@A4KatKra) i facebooku (a4katowicekrakow). (PAP)

Harmonogram prac na A4:

14 września między  godz. 2:00 a 3:00 na czas ok. 10 minut w okolicach węzła Brzęczkowice (km 348), autostrada w kierunku Krakowa zostanie zamknięta dla ruchu (montaż słupa bramownicy po stronie południowej kier. Kraków).

14 września między  godz. 3:00 a 4:00 na czas ok. 20 minut w okolicach węzła Brzęczkowice (km 348), autostrada w obu kierunkach zostanie zamknięta dla ruchu (montaż rygla bramownicy nad dwoma jezdniami autostrady).

Utrudnienia na A4 od 13 września

Utrudnienia w ruchu kierunek Kraków:

  • Od km 341+100 do 348+600 kier. Kraków zamknięty pas lewy. Ruch odbywa się pasem awaryjnym i prawym (wymiana nawierzchni)
  • Od km 392+100 do km 395+000 kier. Kraków zamknięty pas lewy. Ruch odbywa się pasem awaryjnym i prawym (wymiana nawierzchni).

Utrudnienia w ruchu kierunek Katowice:

  • Od km 348+600 do 341+100 kier. Katowice zamknięty pas prawy i awaryjny. Ruch odbywa się pasem lewym jezdni macierzystej i pasem lewym jezdni przeciwnej (wymiana nawierzchni).
  • Od km 353+200 do km 352+000 kier. Katowice zamknięty pas awaryjny (przebudowa odwodnienia).
  • Od km 395+000 do km 392+100 kier. Katowice zamknięty pas prawy i awaryjny. Ruch odbywa się pasem lewym jezdni macierzystej i pasem lewym jezdni przeciwnej (wymiana nawierzchni).

Czytaj więcej