Czytasz: Ponad 1500 interwencji strażaków w związku z burzami

Ponad 1500 interwencji strażaków w związku z burzami

W wyniku wichur i opadów deszczu w czwartek w całym kraju zostały uszkodzone 104 budynki.

Aktualizacja:

W czwartek do godziny 19 strażacy interweniowali 1571 razy w związku z opadami deszczu, burzami i wichurami - poinformował rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.

Jak podał, w wyniku wichur i opadów deszczu w czwartek w całym kraju zostały uszkodzone 104 budynki. - W wyniku gwałtownych zjawisk atmosferycznych zostało 5 osób rannych - dodał Frątczak.

Od wczoraj do czwartku do godziny 19 straży odnotowali 2350 interwencji w całej Polsce. W czwartek 1138 interwencji dotyczyło skutków związanych z wiatrem, 403 interwencji dotyczyło skutków intensywnych opadów deszczu. Najwięcej interwencji w czwartek było w woj. mazowieckiem ponad 300 razy, 190 w woj. łódzkim, 182 woj. lubuskie, 133 woj. lubelskie i 115 woj. śląskie.

W Warszawie było 650 zgłoszeń, jeśli chodzi o obalone przez wiatr drzewa. - Około 200 strażaków w stolicy jeździ od zdarzenia do zdarzenia - poinformował.

Nawałnica nad wsiami Zbory i Florianów (fot. OSP Zbory):

Wcześniej pisaliśmy:

IMGW i Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzegają przed burzami w czwartek 29 czerwca. W ostrzeżeniach pogodowych mowa jest o całym województwie śląskim, zjawiska mają mieć gwałtowny charakter. Komunikaty obowiązują do godz. 19:00. Oprócz burzy, dokuczać może porywisty wiatr, osiągający nawet 90 km/h. Lokalnie mogą wystąpić opady gradu, a samego deszczu ma spaść do 30 mm na m2.

Gdzie jest burza? Mapa burzowa Polski - zobacz, gdzie jest aktualnie burza

Prognoza pogody czwartek 29 czerwca

Temperatura maksymalna od 21 st., 24 st. na północnym zachodzie do 32 st. na południowym wschodzie. Wiatr umiarkowany, porywisty, z kierunków południowych, na zachodzie kraju skręcający na zachodni, na wybrzeżu miejscami wschodni i północno-wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 90 km/h. Wysoko w Karpatach wiatr południowy, w porywach do 110 km/h.

W nocy z czwartku na piątek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami przelotne opady deszczu, początkowo lokalne burze, zwłaszcza na krańcach wschodnich i północnych, stopniowo zanikające. Prognozowana wysokość opadów do 20 mm, na północnym zachodzie do 30 mm. Temperatura minimalna od 14 st., 16 st. na północy do 17 st., 19 st. na południu. Wiatr umiarkowany, porywisty, przeważnie południowo-zachodni, skręcający na zachodzie kraju na zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h. W Bieszczadach wiatr południowy i południowo-zachodni, w porywach do 90 km/h.

Straż pożarna: w ciągu ostatnich 36 godzin ponad 1200 interwencji

Deszcz, burze i wichury szaleją już w innych regionach kraju. Straż pożarna podjęła m.in. 120 interwencji w samej Warszawie, gdzie burza przeszła koło południa. Ogólnie w ciągu ostatnich 36 godzin zanotowano ponad 1200 interwencji strażaków. Najwięcej, jeśli chodzi o ostatnie godziny, straży mieli interwencji w woj. łódzkim, mazowieckim i opolskim.

Mapa burzowa Polski - zobacz, gdzie jest burza

Czytaj więcej