Czytasz: Uwaga. Krajowy Rejestr Przedsiębiorstw znowu wyłudza!

Uwaga. Krajowy Rejestr Przedsiębiorstw znowu wyłudza!

Wszystko wygląda bardzo wiarygodnie... odpowiednio przygotowane pismo, dane firmy, termin zapłaty. To jednak kolejna sztuczka wyłudzaczy.

Nie po raz pierwszy

Pisma z wezwaniem do zapłaty wysyłali już w 2012 r. Teraz znów naciągają! Krajowy Rejestr Przedsiębiorstw rozesłał do osób prowadzących działalność prawną do wpłaty 490 zł. Pisma trafiają do spółek, które nigdy nie kontaktowały się z KRP, nie wnioskowały o wpis, a tym bardziej nie widniały na ich liście.

- Kiedyś już wysyłali takie pisma, robią to hurtowo. Historia lubi się powtarzać. Ludzie są wystraszeni, ale my nic nie możemy poradzić na taki proceder. Przypominamy, że Krajowa Rada Sądownictwa nie wysyła pism ponaglających. Ponadtwo zakładając spółkę tylko raz uiszczamy opłatę - tłumaczy Tomasz Wyrzgoł, kierownik sekretariatu Wydziału Gospodarczego KRS.

Profesjonaliści

Wielokrotne powoływanie się na paragrafy oraz powoływanie się na Krajowy Rejestr Sądowniczy uwiarygadnia pismo wysłane przez instytucję z Warszawy. Na pierwszy rzut oka wszystko się zgadza. Wątpliwości rodzą się, gdy sprawdzimy stronę Rejestru Przedsiębiorstw.

Witryna przyciąga uwagę, jednak gorzej z jej zawartością. Na stronie znajdujemy informację o możliwości pozyskania kontrahentów i promocji firmy. Czytamy również o optymalizacji podatkowej. Ponadto, wszystkie rejestry na stronie są puste.

 

Regulamin zdradza prawdę

Pomimo, iż rejestr ma być krajowym system, witryna internetowa informuje, że funkcjonuje zarówno w Polsce jak i Wielkiej Brytanii. Serwis jest własnością CHRISTOPHER F SPECIALIST GROUP LTD (590 Kingston Road, London, United Kingdom). Cytując punkt drugi regulaminu „opłata za wpis jest nieobowiązkowa”, dlatego wezwania do zapłaty są bezpodstawne. Trzeba bardzo uważać i tego typu wezwania do zapłaty weryfikować.

Gdzie się rejestrować?

Wpisowi do rejestru sądownictwa podlegają m.in.: spółki jawne, komandytowe, akcyjne, partnerskie i spółdzielnie. Do zapisu niezbędna jest umowa notarialna, wykaz wspólników, kompletny wniosek i odpowiednia opłata.

- Bez opłaty żaden wniosek nie jest u nas rozpatrywany. Aby poprawna procedura miała miejsce potrzebny jest kompletny wniosek oraz opłata, dopiero wtedy następuje wpis do KRS w Monitorze Sądowym i Gospodarczym - dodaje Wyrzgoł.

Osoby fizyczne rejestrują się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Jednak żadna ustawa nie reguluje konieczności rejestru w Krajowym Rejestrze Przedsiębiorstw. Ponieważ po rejestracji w KRS-ie dane firm są jawne, wyłudzacze dowolnie z nich korzystają. Mają pełną bazę adresów oraz szczegółów związanych ze spółkami.

Jak informuje Krajowy Rejestr Sądowy, nikt dotąd nie złożył zawiadomienia, ani zgłoszenia dotyczącego Krajowego Rejestru Przedsiębiorstw. Wydział Gospodarczy KRS prosi o zachowanie ostrożności i zgłaszanie prób wyłudzeń na policję. Na stronie Sądu Rejonowego znajdujemy informację "Monitor Sądowy i Gospodarczy nie współpracuje z internetowym/centralnym rejestrem ogłoszeń".

Czytaj więcej