Czytasz: Ustawa przegłosowana! Czy to koniec demokracji?

Ustawa przegłosowana! Czy to koniec demokracji?

Sejm przyjął kontrowersyjną ustawę o Sądzie Najwyższym. Wieczorem po raz czwarty zapłoną świece w geście solidarności z sędziami.

„PiS przepycha ustawę”

Chcąc zyskać na czasie, posłowie opozycji złożyli w środę ponad tysiąc poprawek spisanych ręcznie. Kilka godzin zajęło przepisanie ich do wersji elektronicznej. Plan odsunięcia obrad, nie udał się. Zdeterminowany przewodniczący komisji poseł Stanisław Piotrowicz  przy głosach poparcia czternastu posłów w ciagu kilkunastu minut zdecydował o odrzuceniu wszystkich uwag opozycji. Pomimo sprzeciwu i wniosków o odroczenie posiedzenia, w błyskawicznym trybie komisja zakończyła obrady przyjmując poprawki PiS.

O 14:00 rozpoczęło się trzecie czytanie ustawy. Sejm głosami sejmowej większości przegłosował poprawki autorstwa PiS odrzucając zmiany proponowane przez opozycję. Wynik głosowania nad przyjęciem ustawy był do przewidzenia.

W piątek ustawę ma przyjąć senat.

Mazurek Dąbrowskiego
Hymn Polski jako wyraz bezsilności w czasie posiedzenia komisji sprawiedliwości oraz w czasie wieczornych protestów

Łańcuch światła w całej Polsce

- Wolne sądy to sprawa wszystkich obywatelek i obywateli, w stolicy i w całym kraju. To nie spór o władzę, ale o to czy w sądach, zarówno tych mniejszych, rejonowych, jak i apelacyjnych, będą zapadać wyroki wolne od politycznych nacisków. Będziemy dalej bronić niezawisłości sądów. We czwartek o 21:00 zbieramy się pod sądami w całym kraju. Bierzemy ze sobą świeczki i tworzymy wielki Łańcuch Światła, który połączy całą Polskę - piszą inicjatorzy akcji Łańcuch Światła.

 

Od trzech osób w Żywcu po tysiące przed Sądem Okręgowym w Katowicach. Najpierw w niedzielę, potem we wtorek i środę. Organizatorzy przyznają, że przybywa nie tylko osób, ale i miejsc, w którym pojawiają się świece jako symbol walki o niezależność sądów. 

Czytaj więcej