Galeria Bielska BWA zdigitalizowała 500 prac ze swej kolekcji liczącej 933 obiekty. 380 z nich można oglądać za pośrednictwem serwisu: kolekcja.galeriabielska.pl., a 20 z nich posiada audiodeskrypcję.
Dzięki digitalizacji w jednym miejscu zostały zebrane także informacje przydatne kolekcjonerom, historykom i konserwatorom sztuki, m.in. sygnatura, stan zachowania pracy, zabiegi konserwatorskie, historia dzieła. Niektóre z danych, ze względu na bezpieczeństwo kolekcji, są udostępniane tylko w określonych sytuacjach.
- Rozpoczęcie udostępniania kolekcji w internecie to ożywienie tych zbiorów. Odtąd będą one dostępne o dowolnej porze z każdego miejsca na świecie. Dzięki temu kuratorzy sztuki na całym świecie, organizując wystawy, będą mogli szybko zorientować się, że w Bielsku-Białej jest dzieło szczególnie dla nich interesujące – wyjaśnił Janusz Legoń, współtwórca serwisu kolekcja.galeriabielska.pl
Wszystkie zdigitalizowane prace można oglądać na specjalnym stanowisku komputerowym w galerii, zaś 380 z nich udostępnionych jest za pośrednictwem serwisu internetowego http://kolekcja.galeriabielska.pl/
Pionierskim przedsięwzięciem dla galerii jest także audiodeskrypcja dwudziestu zdigitalizowanych dzieł, co pozwoli nam stopniowo włączać do grona swoich widzów także osoby niewidome i słabowidzące − mówi Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA.
Digitalizacja to przekształcenie treści analogowej w cyfrową. W wypadku sztuk wizualnych to żmudny proces polegający na profesjonalnym sfotografowaniu każdego dzieła, w kilku ujęciach, z różnych stron oraz na zebraniu i usystematyzowaniu wszystkich dostępnych wiadomości o dziele i jego twórcy, m.in.: biogram artysty, tytuł dzieła, data jego powstania i data jego nabycia do kolekcji, wymiary i stosowana technika, opis formalny, interpretacja pracy.
Fotografie dzieła i wszystkie informacje z nim związane, w trakcie digitalizacji zapisywane są na nośnikach elektronicznych, co pozwala na ich szybkie i wielokrotne odtwarzanie, porównywanie, czy łączenie ze względu na wybrane kryterium.
Jest to obecnie najlepsza forma archiwizacji dóbr kultury i ich upowszechniania. Dzięki nowym technologiom komunikacyjnym mogą one być udostępniane milionom użytkowników na całym świecie za pomocą Internetu. Digitalizacja jest więc istotna w procesie tworzenia społeczeństwa informacyjnego − otwartego, uczącego się i innowacyjnego.
Umożliwia obejrzenie detali dzieła, które odsłaniają tajniki warsztatu i talentu artysty, jak na przykład faktura malarska, pociągnięcia pędzla, czy struktura papieru lub płótna, na których praca powstała.
Umiejętność taktownego i pomocnego podejścia jest bardzo ważna dla osób niewidomych
w miejscach publicznych, do których są zapraszane. Jeśli poczują się dobrze, na przykład
w galerii, tym chętniej będą ją odwiedzać.
Jeśli znajdą tam pomoce takie jak audiodeskrypcja, będą mogły także zapoznać się z sztuką wizualną, która z oczywistych względów nie jest dla nich dostępna.
Audiodeskrypcja w polskich muzeach i galeriach nadal nie jest powszechna, tak jak ma to miejsce, przykładowo w Wielkiej Brytanii - mówi Barbara Szymańska, wiceprezes Fundacji Audiodeskrypcja, organizacji społecznej powołanej przez osoby niewidome, która dąży do udostępniania w sposób kompleksowy kultury i sztuki osobom niewidomym i słabowidzącym.
Na kolekcję sztuki Galerii Bielskiej BWA składają się obrazy, grafiki, rysunki, fotografie, rzeźby, tkaniny i inne obiekty, które są gromadzone niemal od początku istnienia placówki w Bielsku-Białej, czyli od lat 60.
Kolekcja jest bardzo różnorodna. Zawiera prace uznanych artystów, klasyków sztuki polskiej oraz młodych, obiecujących twórców. Tworzą ją rysunki, grafiki, fotografie, rzeźby, obiekty, wideoinstalacje i lightboxy.
Są wśród nich m.in. dzieła Józefa Hałasa, Stasysa Eidrigeviciusa, Stanisława Fijałkowskiego, Teresy Murak i Andrzeja Szewczyka, Bożeny Grzyb-Jarodzkiej, Pawła Jarodzkiego, Andrzeja Urbanowicza, Leona Tarasewicza.
Więcej na temat
#Galeria Bielska BWA #audiodeskrypcja zbiorów galerii #digitalizacja w Galerii Bielskiej BWAStrzelam do waćpanny!
Karnawałowe obyczaje naszych przodków do obejrzenia w fotoplastykonie.Afrykański teatr lalek w Bielsku-Białej
Afrykańskie lalki przybierają zróżnicowane formy i rozmiary – od naprawdę małych do ogromnych, obsługiwanych przez kilku lalkarzy.Internauci wybrali baśniowe pejzaże
Trwa 43. konkurs pt. Biennale Malarstwa Bielska Jesień. Znamy wyniki internetowego głosowania. Kto wygrał?8 sekund dla sztuki to za mało
Dlatego muzea będą pokazywać jedynie pięć wybranych obiektów. O co chodzi?Mrozek zapłaci za swoje słowa. Ile?
Nie wiadomo, dlaczego górnicy znaleźli się w tej niebezpiecznej części korytarza
Na miejsce udała się brygada saperów
Firma zajmowała się fikcyjnym obrotem metalami...
Wszystko rozegrało się w mieszkaniu i na klatce schodowej jednej z kamienic.
Rzadko się zdarza, aby efektem policyjnej interwencji było zatrzymanie na gorącym uczynku zarówno sprawców przestępstwa, jak i osoby pokrzywdzonej
„Rak szyjki macicy jest winą chorej”. Wstrząsające słowa podczas katowickiego TEDx [WIDEO]
Durczok o Biedroniu: Piękna robota. Szkoda, że dla Kaczyńskiego
Śmiertelnie groźna grypa w woj. śląskim. Zmarło już 14 osób!
Po likwidacji KZK GOP czas na wycofanie ŚKUP?
Deputat węglowy także dla emerytów i rencistów