Czytasz: Instrukcja obsługa dziecka w pigułce

Instrukcja obsługa dziecka w pigułce

W Gliwicach świeżo upieczeni rodzice dostaną w prezencie książkę.

Rodzice w Gliwicach podczas rejestracji swojego nowo narodzonego dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego otrzymają prezent. Książka “Otwieranie świata” to wiedza, która sprawdzi się w praktyce. Inicjatorem powstania tej publikacji była Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach.

- Celem było stworzenie poradnika/pamiętnika, który będzie dla rodziców wsparciem w pierwszych latach życia dziecka, będzie opisywał rozwój, będzie miejscem na dokumentowanie postępów dziecka, utrwalanie jego pierwszych prób twórczych. - mówi Bogna Dobrakowska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach.

Publikacja kładzie szczególny akcent na rozwój tych umiejętności, które w przyszłości pozwolą dziecku być odbiorcą kultury, ale i samemu tworzyć. Jest w niej dużo propozycji zabaw kreatywnych, artystycznych, umuzykalniających uzależnionych od wieku milusińskiego. Są porady dotyczące tego, jak sprawić, aby w przyszłości dziecko polubiło czytanie.

W tworzeniu książki udział wzięła piątka specjalistów - psycholog, pedagog, logopeda oraz nauczyciel muzyki i rytmiki. Każdy pisał o swojej dziedzinie, o tym, w czym się specjalizuje. Publikacja otrzymała rekomendację Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Gliwicach.

- Takiej pozycji nie było jeszcze na rynku wydawniczym. Książka napisana jest prostym i zrozumiałym językiem. - mówi Anna Bogacz-Rybczak, psycholog dziecięcy, współautorka książki "Otwieranie świata" - Ta książka odpowiada na najczęściej zadawane przez rodziców pytania. Jej dużym atutem jest także “ściąga” - gdzie i do kogo się zgłosić, jeśli u dziecka pojawią się problemy.

Książka odsyła rodziców do konkretnych placówek, które znajdują się na terenie Gliwic. Jest też praktyczna - gruba okładka, strony na spirali z kolorowymi ilustracjami. Obrazki autorstwa Doroty Nowickiej wpadną w oko nie tylko małym, ale i dużym.


Na nowych gliwiczan czeka 2 tysiące egzemplarzy. Projekt został sfinansowany z budżetu miasta Gliwice. Jego koszt to ok. 28 tysięcy złotych. Publikacja jest na razie ograniczona ilościowo i lokalnie, ale jak mówią twórcy - "chcemy więcej". Jeżeli pozycja spotka się z pozytywnym odzewem i jeśli w Gliwicach urodzi się więcej niż 2 tysiące dzieci, planowany jest dodruk.

Czytaj więcej