Czytasz: Bauer: "Po reformie mamy rynek pracy nauczycieli"

Bauer: "Po reformie mamy rynek pracy nauczycieli"

Zdaniem śląskiej kurator oświaty reforma edukacji poprawiła sytuację nauczycieli i uczniów.

- Już w wakacje mieliśmy informacje od dyrektorów szkół, że mamy rynek pracy nauczycieli - dyrektorzy poszukiwali fizyków, matematyków - mówi Urszula Bauer

Zdaniem ministerstwa edukacji narodowej w całym kraju wzrosła ilość etatów w szkołach oraz placówkach oświaty publicznych i niepublicznych. Tylko w województwie śląskim o blisko 1,9 tys. etatów. Jak zapewnia Śląskie Kuratorium Oświaty w naszym regionie zatrudnienie znalazło ponad 3 tys. nauczycieli więcej niż w ubiegłym roku. 1982 osoby w pełnym wymiarze, 1120 w niepełbym wymiarze.

- Dobrze sprawdził się system ofert pracy zamieszczony na stronie kuratorium. Pojawiło się w nim ponad 5,5 tys. ofert pracy w różnym wymiarze: od kilku godzin do pełnych etatów. Ofert dotyczących pełnych etatów pojawiło się ponad 2 tys. Dyrektorzy szkół wydali też ponad 4,2 tys. zgód na zatrudnienie nauczycieli ponad etat - mówi Urszula Bauer

MNIEJSZE KLASY SIÓDME

Lepsza ma być także sytuacja uczniów. Szczególnie klas siódmych. Jak przedstawiła śląska kurator, w szkołach podstawowych uczą się dziś w mniej licznych klasach niż gdyby kontynuowali naukę w gimnazjum.  woj. śląskim na klasę siódmą przypada 18,73 uczniów. Gdyby pozostali w gimnazjach, na pierwszą klasę przypadałoby ich tam szacunkowo 21,48.

W siódmych klasach w woj. śląskim uczy się 522 uczniów powtarzających tam pierwszą klasę gimnazjum. W ubiegłych latach liczba uczniów powtarzających pierwszą klasę gimnazjum była dwukrotnie wyższa.

WIĘCEJ PRZEDSZKOLI, MNIEJ SZEŚCIOLATKÓW W SZKOŁACH 

Liczba przedszkoli w całym regionie wzrosła o 23 placówki – do 1535. Wychowanie przedszkolne objęło 157 196 dzieci (w ub. roku 150 993). W tym roku – pierwszym, w którym trzylatki mają zagwarantowane prawo do przedszkola – ich liczba w przedszkolach sięgnęła 35 334 (w ub. roku było to 31 574). 

Zdecydowana większość sześciolatków w woj. śląskim pozostała w przedszkolach. Do klas pierwszych poszło zaledwie 5,77 proc. z nich. W tym roku szkolnym w regionie w pierwszych klasach uczy się 40 444 uczniów, sześciolatkowie w tej liczbie 2 506 dzieci (6,19 proc. wszystkich pierwszoklasistów).

Czytaj więcej