Czytasz: Urodziny Katowic trwają w najlepsze

Urodziny Katowic trwają w najlepsze

Zobaczcie zdjęcia z sobotniego koncertu.

Wczoraj w katowickiej Strefie Kultury katowiczanie bawili się m.in. przy scenie plenerowej. Pojawili się na niej Trad.Attack oraz KTU. Scena dedykowana była world music w związku z organizowanymi w październiku targami WOMEX.


Jako pierwszy na scenie pojawił się Trad.Attack, to wielokrotnie nagradzane estońskie trio grające współczesną odmianę folku tej części Europy.

Mówi się o nich, że postawili tradycyjną estońską scenę muzyczną „do góry nogami”. Choć istnieją dopiero od 2014 roku, zdążyli wydać trzy albumy, zdobyć kilka prestiżowych nagród i odbyć międzynarodową trasę koncertową biegnącą przez 29 krajów – od Chile do Korei Południowej.

Katowice urodzinowo. Zobacz program koncertów!

Czerpiąc z archiwalnych nagrań tradycyjnych pieśniarzy, nie pozostają obojętni na to, co w muzyce nowe i prekursorskie. W ich żywej, energetycznej i wręcz porywającej do tańca muzyce, często przeplatają się tony wzruszająco nostalgiczne, a szybki rytm ustępuje stonowanym, marzycielskim, melodycznym brzmieniom.

KTU - Trey Gunn, Kimmo Pohjonen, Pat Mastelotto

O godz. 20:30 rozpoczął się kolejny koncert. Mistrz akordeonu i dwaj muzycy znani z King Crimson w wybuchowym trio! KTU to projekt stworzony przez wybitnego akordeonistę z Finlandii Kimo Pohjonena, któremu towarzyszą dwaj muzycy związani z legendarną rockową grupą The King Crimson: Trey Gunn (gitara Warra) i Pat Mastelotto (perkusjonalia).

Kilar w wersji electro na urodziny miasta!

Historia KTU sięga dwóch duetów: Kluster, w skład którego wchodzą wybitni fińscy muzycy Kimmo Pohjonen i Samuli Kosminen (jako UNIKO zrealizowali wspólny projekt z Kronos Quartet) oraz TU – Pat Mastelotto i Trey Gunn, obaj związani z King Crimson (Mastelotto wciąż jest w składzie zespołu).

Debiutancki krążek „8 Armed Monkey” trio nagrało w 2005 roku. Cztery lata później w studiach nagraniowych w Texasie i Helsinkach powstał ich drugi album „Quiver”. To najbardziej wybuchowe, progresywno-eksperymentalne i psychodeliczne trio, jakie można sobie wyobrazić. Nieposkromiona wyobraźnia muzyczna, energia i humor, fenomenalne opanowanie instrumentów i sztuki improwizacji - to po prostu gra na krawędzi.

Czytaj więcej