Czytasz: Urodził się w Szopienicach. Wychowały go hałdy

Urodził się w Szopienicach. Wychowały go hałdy

O twórczości Pawła Wróbla, malarza Grupy Janowskiej, posłuchamy dziś w Muzeum Śląskim.

Pochodzący z Katowic Paweł Wróbel to jeden z najciekawszych górnośląskich plastyków nieprofesjonalnych. Urodził się w Szopienicach, a wychowały go hałdy, na których spędzał w dzieciństwie większość czasu. Skończył zaledwie trzy klasy szkoły podstawowej i mimo zdolności plastycznych, które wykazywał od najmłodszych lat, nikt nie pomógł mu rozwijać się w tym kierunku. Ponieważ musiał zarabiać na swoje utrzymanie już jako dziewięciolatek, umiejętności plastyczne szybko stały się szansą na dodatkowy dochód.

Zaczynał od nieba

Obraz zaczynał komponować od nieba, a następnie wypełniał płaszczyznę pasmami hałd, kominów i wież wyciągowych. Poniżej umieszczał kolorowe dachy, a następnie elewacje budynków z wyraźnie namalowanymi oknami, w których powiewały firanki i stały doniczki z kwiatami.

Piotr Wróbel
Paweł Wróbel, Orkiestra, 1979, akryl, płótno, ze zbiorów Muzeum Śląskiego

Kroniki przedmieść

Wykład „Sentymentalny obraz Śląska w malarstwie Pawła Wróbla” poprowadzi dr Jacek Kurek, historyk, kulturoznawca, eseista, poeta i animator kultury. Kurek jest kustoszem w Muzeum w Chorzowie. Interesuje się kulturą i dziejami Polski, Śląska, Europy, historią obyczajowości, religii, idei, zagadnieniami związanymi z estetyką i sztuką od XIX do XXI wieku. Jest autorem lub współautorem kilkunastu książek i przeszło 250 artykułów, redaktorem lub współredaktorem kilkunastu tomów prac zbiorowych, a także twórcą audycji „Noc nie bez końca” emitowanej na falach Radia eM.

Wykład poświęcony twórczości Pawła Wróbla odbędzie się we wtorek 19 września o godz. 18 w czytelni Biblioteki Muzeum Śląskiego.

Wstęp wolny. Wydarzenie towarzyszy ekspozycji „Kroniki przedmieść. Malarstwo Pawła Wróbla”, którą można oglądać w przestrzeni Galerii plastyki nieprofesjonalnej do 22 października.

Czytaj więcej