Czytasz: Upał? Pomoże woda z...solą!

Upał? Pomoże woda z...solą!

Nie zimną, a ciepłą i z dodatkiem soli. Jaką pić wodę, żeby się ochłodzić w upalne dni?

Za nami upalna środa. Dziś też będzie gorąco, a lato dopiero się zaczęło. Co robić, żeby skutecznie się ochłodzić w gorące, wakacyjne dni? Można pojechać nad jezioro, w domu włączyć wiatrak i pójść na lody. Czyżby? Choć zimne, wcale nie przynoszą długotrwałej ulgi.

Gorąca herbata na upały

Najlepiej wypić... gorącą herbatę. Nie tylko po to, by poczuć się jak Beduin na pustyni. Zimne napoje sztucznie obniżają temperaturę naszego ciała. A ciepłe w wysokiej temperaturze, paradoksalnie nas ochładzają. Podobnie jak gorąca herbata, orzeźwiająco może zadziałać papryczka chilli. W końcu w ciepłych krajach Azji czy Ameryki Południowej, dania są mocno doprawione. A tam najlepiej wiedzą, jak sobie z upałem radzić.

Woda z solą

Ważne jest też, by się nawadniać. Latem wydzielamy więcej potu niż zwykle, a z nim tracimy cenne minerały. Dlatego trzeba pamiętać, by pić dużo. Przeciętnie wypijamy ok. 1,5 litra dziennie. To za mało. Kobiety powinny pić 2, a mężczyźni nawet 2,5 litra płynów każdego dnia. Kiedy temperatury rosną, także ilość dziennej dawki płynów się zwiększa o jeden litr. To oznacza, że w upalne dni powinniśmy spożywać nawet do 3 litrów dziennie! Kiedy zaczyna boleć nas głowa i mamy nudności to pierwsze objawy odwodnienia organizmu.

Ciepłą herbatę czy wodę doprawmy solą, która zatrzymuje wodę w organizmie. Uzupełnia też elektrolity, które tracimy wraz z potem.

kawa i alkohol? Może później

Latem może ochłodzić kawa mrożona, ale uwaga! Kawa działa moczopędnie i wypłukuje magnez. Miłośnicy zimnego, złotego trunku też nie powinni przesadzać. Alkohol obniża ciśnienie. Niskie ciśnienie w upalny dzień może nas przyprawić o omdlenie.

Nasze posiłki powinny być lekkie. Postawmy na sałatki warzywne i owocowe. Z kubkiem herbaty lub szklanką wody. Pamiętajmy też, by zadbać o osoby starsze. U nich, odczuwanie pragnienia może być upośledzone.

Czytaj więcej