Czytasz: UOKiK alarmuje: prawie połowa masek antysmogowych nie przeszła testów

UOKiK alarmuje: prawie połowa masek antysmogowych nie przeszła testów

UOKiK po raz kolejny sprawdził szczelność masek antysmogowych. Wyniki nie są optymistyczne.

Pracownicy Inspekcji Handlowej sprawdzili maski z 13 sklepów z 5 województw. Wyniki są zatrważające.

Kontroli zostało poddanych 21 modeli masek, 6 z nich badano tylko pod kątem oznakowania, a 15 odesłano do laboratorium Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, gdzie sprawdzono je pod kątem trzech parametrów: przecieku wewnętrznego, przenikania mgłą oleju parafinowego i oporu wdechu. 6 masek nie przeszło testów laboratoryjnych, a 11 było źle oznaczonych.

- Ostatnie dwie maski wypadły najgorzej, ponieważ nie spełniły aż dwóch z trzech badanych parametrów. Nie przeszły testów na przenikanie mgłą oleju parafinowego i przeciek wewnętrzny. Inaczej mówiąc, były nieszczelne i miały słaby filtr - informuje Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.


UOKiK wstrzymał sprzedaż 55 tysięcy masek

Poznańska Inspekcja Handlowa przeprowadziła kontrolę u przedsiębiorcy, który planował wprowadzić na rynek wadliwe maski antysmogowe.

- Zadeklarował, że maski przeszły badania w akredytowanym laboratorium w UE, jednak, jak się okazało, nie miało ono akredytacji do ich testowania. Sprawdziliśmy te maski i okazało się, że nie spełniają wymagań. Dzięki naszym kontrolom 55 tys. wadliwych masek nie zostanie już sprzedanych konsumentom - mówił prezes Niechciał.

Urząd planuje wszczęcie postępowań wobec przedsiębiorców. Sprzedawali oni maski, których wyniki testów były negatywne. Maski mogą zostać wycofane z obrotu, a konsumenci powiadomieni o fakcie niezaliczenia testów przez produkt. Przesiębiorcom grożą kary do 100 tys zł za wprowadzenie na rynek masek niezgodnych z krajowymi wytycznymi.

 
Jak sprawdzić, czy maska jest poprawnie oznakowana?

Kupując maskę, należy sprawdzić, czy maska posiada oznaczenie CE (jest to deklaracja producenta, że maska wypełnia wszystkie wymogi techniczno-prawne), odnaleźć oznaczenia FFP1, FFP2 lub FFP3, które oznaczają klasę ochrony filtra - kolejno FFP1 to najsłabsza, FFP2 średnia, a FFP3 to najwyższa.

Na masce znajdziemy też oznaczenia NR lub R. NR oznaca, że jest to maska jednorazowego użytku, której można używać do 8. godzin. R oznacza, że mamy do czynienia z maską wielokrotnego użytku. Jeśli trafimy na literę D to dobry znak - maska taka przeszła badanie na zatkanie pyłem dolomitowym pozytywnie.