Czytasz: Katowice bramą współpracy polsko-chińskiej

Katowice bramą współpracy polsko-chińskiej

02:39
Uniwersytet Śląskie otwiera Centrum Języka i Kultury Chińskiej.

Po latach współpracy i wymiany doświadczeń środowisk akademickich w Polsce i Chinach, w Katowicach przy Uniwerysteckiej 4 otwarto Centrum Języka i Kultury Chińskiej.

Jak mówi dr Agnieszka Tambor idea założenia centrum narodziła się od wyjazdu prorektora Ryszarda Koziołka do Pekinu.

- To nie powstaje w ten sposób, że się bierze rektora na wycieczkę i potem nagle powstaje Centrum Języka i Kultury Chińskiej - mówi z uśmiechem prof. Ryszard Koziołek.

Zaczęło się od założenia centrum studiów polskich w Chinach. Kolejnym krokiem było uruchomienie studiów w języku angielskim i chińskim. Do współpracy dołączały kolejne wydziały m.in. etnologii i artystyczny. Zajęcia języka chińskiego prowadzono w Cieszynie i w Zespół Szkół w Świętochłowicach, który jest jedyną szkołą z obowiązkowym językiem chińskim. Wymianę doświadczeń wsparł miasto Katowice nawiązując współpracę z chińskim miastem Shenyang.

- Z jednej strony wymiana studentów chińśkich i polskich, z drugiej możliwość zbliżania naszych kultur to wspaniała wartość ku rozwojowi naszego miasta, ale mam nadzieję, że także chińskich miast - mówi Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic.

Zarówno język chiński, jak i polski są niemałym wyzwaniem dla obcokrajowców. Kultura chińska inspiruje Polaków. Chińczyków inspiruje ta polska. Studentki z Pekinu wyrecytowały wiersze Zbigniewa Herberta przełożone na chiński. Z tymi samymi wierszam mierzył się student z Katowic Paweł Wowra. 

- To jest wielkie dobro, że nauka i wiedza wybija nas z naturalnego egoizmu, aby troszczyć się wyłącznie od siebie i kieruje nas w stronę naszych sąsiadów, tych bliskich i bardzo odległych, jak państwo, którzy przybyli do nas z Chin - przyznaje prof. Ryszard Koziołek.

- Podobno co czwarty człowiek na świecie jest Chińczykiem. Jak patrzę po tej sali, to jestem skłonny w to uwierzyć - mówi dziekan wydziału filologicznego, prof. Krzysztof Jaros.

Zdaniem przedstawicieli ambasady Chińskiej Republiki Ludowej dzięki otwartości i współpracy międzynarodowej może powstać nowy jedwabny szlak.

- Polska ma szansę stania się bramą do rynków Europy Zachodniej i Środkowej dla firm z Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej - mówi Cian Lian - radca kulturalna ambasady chińskiej w Warszawie.

Podstawową działalnością Centrum Języka i Kultury Chińskiej jest prowadzenie zajęć z języka chińskiego i kultury chińskiej. Formuła Centrum zakłada jednak także działania mające na celu promocję krajów Dalekiego Wschodu. Jedną z inicjatyw jest Chiński Klub Filmowy – projekt realizowany we współpracy z Chińskim Muzeum Sztuki w Szanghaju i Instytutem Filmu Światowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Szanghaju oraz z Instytucją Filmową „Silesia-Film”.

Pokazy odbędą się 21 i 26 stycznia w Kinie Kosmos i 2 lutego w kinoteatrze Rialto w Katowicach. W przyszłości w ramach działalności Klubu będą organizowane specjalistyczne warsztaty, wymiana międzyuczelniana, kursy w Polsce oraz publikacje dotyczące polskiego kina. Planowane są również warsztaty chińskiej kaligrafii, malowania masek oraz spotkania związane z recepcją literatury polskiej w Chinach.

Centrum Języka i Kultury Chińskiej UŚ będzie także jedną z jednostek współopiekujących się Studenckim Kołem Naukowym Prawa Chińskiego, które zainicjuje swoją działalność w styczniu 2018 roku. 

Czytaj więcej