Czytasz: Uniwersytet Śląski świętuje pół wieku istnienia

Uniwersytet Śląski świętuje pół wieku istnienia

Z okazji jubileuszu uczelni odbyła się uroczysta sesja Sejmiku Województwa Śląskiego

W obradach Sejmiku, obok władz samorządowych, uczestniczyli przedstawiciele społeczności akademickiej Uniwersytetu Śląskiego, parlamentarzyści, reprezentanci Regionalnej Konferencji Rektorów Uczelni Akademickich i przedstawiciele władz miast, w których Uniwersytet Śląski ma swoje wydziały.

- Uniwersytet Śląski od pięćdziesięciu lat kształci elity i wniósł istotny wkład w rozwój regionu i Polski, stając się jedną z jego wizytówek. Uniwersytet ma wreszcie swój wkład w zmianę przemysłowego oblicza województwa, który jest dziś zagłębiem intelektualnym, na co wpływ mają jego absolwenci, kształtujący życie społeczne, polityczne, czy gospodarcze – przekonywał rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. Andrzej Kowalczyk.

Uroczysta sesja Sejmiku Województwa Śląskiego była okazją do uczczenia 50. rocznicy istnienia uczelni, a także jej działalności naukowo-dydaktycznej oraz pracy na rzecz otoczenia społeczno-gospodarczego.

- Świętujemy dzisiaj pięćdziesięciolecie „królowej śląskich uczelni”. Uniwersytet Śląski zbudował siłę regionu, bo to, jak wspaniałym jest dziś miejscem, zawdzięczamy ludziom, w dużej mierze wykształconym właśnie na tej uczelni. Dziękuję wszystkim, którzy związali swoje życie z Uniwersytetem Śląskim, bo uniwersytet to nie tylko kształcenie i działalność badawczo-naukowa, ale przede wszystkim miejsce wymiany myśli i idei, które przekładają się na rozwój naszego otoczenia i nas samych – mówił marszałek Wojciech Saługa.

Radni Sejmiku podjęli okolicznościową uchwałę w sprawie przyjęcia oświadczenia w sprawie 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego, w której czytamy: „Uniwersytet Śląski w Katowicach, realizując swoje założenia, śmiało wychodzi naprzeciw wyzwaniom zmieniającego się otoczenia, podejmuje międzynarodowe inicjatywy, łącząc ludzi z całego świata i otwierając nowe horyzonty poznawcze. Czyni to nie przestając służyć lokalnej społeczności, pomagając rozpoznać i opisać odrębność i specyfikę własnego regionu”.

Uroczystą sesję otworzyło wystąpienie okolicznościowe rektora UŚ prof. dr. hab. Andrzeja Kowalczyka. Głos zabrali także rektorzy Uniwersytetu Śląskiego poprzednich kadencji, arcybiskup metropolita katowicki Wiktor Skworc i Tadeusz Donocik – prezes RIG w Katowicach i Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Śląskiego.

W trakcie sesji Sejmiku Województwa Śląskiego wręczono też Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego, którymi wyróżnieni zostali pracownicy uczelni. Marszałek Wojciech Saługa i dyrektor Biblioteki Śląskiej, prof. Jan Malicki, przekazali na ręce rektora Uniwersytetu Śląskiego historyczne berło rektorskie ostatniego rektora Wyższej Szkoły Pedagogicznej, która została połączona z filią Uniwersytetu Jagiellońskiego, tworząc Uniwersytet Śląski.

Źródło : slaskie.pl

Czytaj więcej