Czytasz: Uniwersytet Śląski otwiera się na uczniów

Uniwersytet Śląski otwiera się na uczniów

We wrześniu na czterech wydziałach ruszą cykle zajęć i wykładów popularyzujących naukę.


Zanim rozpocznie się rok akademicki i na uczelni pojawią się studenci, Uniwersytet Śląski w Katowicach otwiera się na uczniów szkół – od podstawowych po ponadgimnazjalne. 

Czytaj także: Uniwersytet Śląski zamyka studia śląskie

W ramach Uniwersyteckiego Miasteczka Naukowego – bo tak nazywa się cały program – odbywać się będą cztery inicjatywy: "Osobliwości Świata Fizyki", "Biorobotyka", "Spotkania z nauką" i "Niesamowita historia ludzkości". Pierwszy raz odbywają się one pod jednym, wspólnym szyldem.

Osobliwości Świata Fizyki

Pierwsza z tych propozycji to organizowane od 35 lat "Osobliwości Świata Fizyki". Jak tłumaczył dr Jerzy Jarosz z Instytutu Fizyki, w ostatnich latach w zajęciach tych brało udział nawet po kilkanaście tysięcy uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Moduł ten tworzą trzy wykłady z licznymi, interaktywnymi eksperymentami dotyczącymi m.in. zjawiska elektromagnetyzmu, zakresu temperatur, z jakimi ma się do czynienia w laboratoriach czy w kosmosie, a także wykorzystania znajomości praw fizyki w niecodziennych sytuacjach.

"Spotkania z nauką"

Druga inicjatywa to prowadzone od pięciu lat "Spotkania z nauką". To oferta dla starszych uczniów – nastolatków. W ostatnich latach gromadziła ona po 5-6 tys. uczestników.

"Ludzkie ciało bez tajemnic"

 Tu motywem przewodnim zajęć będzie "Ludzkie ciało bez tajemnic". Dr Marek Kaczmarzyk z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska wyjaśnił, że naukowcy m.in. podejmą próbę podłączenia ludzkiego mózgu do komputera, odpowiedzą na pytanie, czy tlen może być szkodliwy dla ludzkiego organizmu i pokażą, jak pracują ludzkie mięśnie.

"Biorobotyka"

Kolejna propozycja to "Biorobotyka". Te zajęcia mają z kolei spopularyzować interdyscyplinarne połączenie nauk biologicznych z zaawansowaną elektroniką i technologiami cybernetycznymi, dlatego tematyka spotkań dotyczyć będzie m.in. prezentacji działania robota chirurgicznego, zastosowania polimerów w medycynie oraz konstruowania egzoszkieletu, implantów i protez z wykorzystaniem techniki druku 3D.

"Niesamowita historia ludzkości"

Ostatnią z inicjatyw jest "Niesamowita historia ludzkości", gdzie podczas wykładów uczestnicy dowiedzą się m.in., czy roboty mogą myśleć, jakie są statystyczne fakty na temat Polski i Polaków oraz jaka może być wspólna przyszłość ludzi i robotów.

Udział we wszystkich zajęciach jest płatny; średnio to 15 zł za osobę. Spotkania odbywają się w dni robocze wg podanego harmonogramu - do końca września.

Szczegóły dotyczące płatności czy zapisów można znaleźć na stronach poszczególnych inicjatyw bądź za pośrednictwem strony Uniwersytetu Śląskiego.

Koordynatorem Uniwersyteckiego Miasteczka Naukowego jest Centrum Kształcenia Ustawicznego UŚ. (PAP)

Czytaj więcej