Czytasz: Legendarny budynek „D” zniknie z powierzchni ziemi!

Legendarny budynek „D” zniknie z powierzchni ziemi!

Nadchodzą zmiany, jakie nie śniły się studentom. Mityczny budynek, element żartów i memów zniknie z mapy Katowic.

Budynek „D” to jeden z ośmiu obiektów, jakie wchodzą w skład kampusu przy ul. Bogucickiej.

https://www.ue.katowice.pl

Pięciopiętrowy gmach to budowla, w której zatrzymał się czas. Wchodząc do środka, można poczuć wyjątkowy klimat PRL-u. Wnętrze zaskakuje każdego. Wąskie korytarze i specyficznie ozdobione ściany oraz windy wywołujące dreszczyk emocji. Często nie kursują lub zacinają się jeszcze przed startem. Budynek „D” to wiekowe miejsce, które wśród braci studenckiej stał się obiektem żartów.

źródło: UE Katowice Memes

Jednak już nie długo sytuacja ulegnie zmianie. Władze uczelni zapowiadają, że budynek zostanie wyburzony.

- Decyzja o wyburzeniu budynku D jest wynikiem przyjętej strategii zagospodarowania i rozwoju uniwersyteckiego kampusu. Pod uwagę wzięto względy optymalizacyjne kosztów i eksploatacji oraz czynnik demograficzne – informuje nas Marek Kiczka, rzecznik prasowy uczelni.

Trwa wyprowadzka

Wraz z nadejściem nowego roku akademickiego, budynek został wyłączony z obiegu. Funkcjonujące tam katedry zostały przeniesione do budynków A, B, E oraz N. Relokacja powinna zakończyć się w połowie października. Wraz z pracami w budynku D trwał remont innego gmachu.

- W międzyczasie wyremontowano segment budynku N, w związku z czym obecna baza lokalowa jest wystarczająca i komfortowa dla studiujących. Mamy teraz dobrze wyposażoną infrastrukturę. Budynek D jest obecnie zbędny – zaznacza Kiczka. - Dlatego zamierzamy go wyburzyć – dodaje.

Niestety nie wiadomo jeszcze, kiedy budynek zostanie wyburzony. Uczelnia pracuje nad dokumentacją oraz zdobywa potrzebne pozwolenia. Na pewno do końca czerwca 2018r. budynek D będzie istniał, związane jest to z umową najmu zawartą między uczelnią, a przychodnią zdrowia, która zajmuje część gmachu przy ul. Bogucickiej.

Nowe miejsce dla studentów

Mimo braku konkretnej daty wyburzenia, pojawiły się już pomysły na zagospodarowanie przestrzeni. Jak zaznacza rzecznik UE, cały czas trwają prace koncepcyjne dotyczące całościowego zagospodarowania kampusu Bogucicka.

- Pojawił się pomysł, aby była to przestrzeń czerpiąca z aktywności studentów i absolwentów. Kampus z prawdziwego zdarzenia – komentuje Kiczka.

Według wstępnych założeń, po zachodniej części ul. Bogucickiej ma powstać strefa rozwoju innowacyjnych firm i start-upów.

Czytaj więcej