Czytasz: Unia wycofuje odkurzacze smoki
Od 1 września odkurzacze wprowadzane na rynek unijny będą mieć całkiem nową moc.


Co się zmienia? Odkurzacze powinny mieć deklarowany pobór mocy niższy niż 900 W oraz posiadać nową etykietę energetyczną ze skalą od D do A+++.

Myślicie, że będą źle odkurzać? Ponoć nie. Jak twierdzą znawcy, zmniejszenie mocy silników odkurzaczy nie wpłynie na mniejszą skuteczność i jakość odkurzania.

Skąd takie zmiany? 1 września zaczną obowiązywać nowe unijne przepisy dla odkurzaczy, w efekcie których wszyscy przyczynimy się do oszczędzania prądu. Zdaniem producentów to nie moc, ale innowacyjne technologie mają sprawiać, że odkurzacz będzie dobrze odkurzał. A konkretnie, nowe odkurzacze muszą spełniać osiem podstawowych wymogów technicznych. Sprawdzane są: skuteczność zbierania kurzu na dywanach i podłogach, (tu parametry podwyższono), moc nominalna (tę ograniczono do 899 Watt), zużycie energii, filtracja kurzu, hałas oraz... żywotność.

- W odkurzaczach inwestujemy przede wszystkim w wydajność, a nie moc. Dzięki temu większość tego typu urządzeń na rynku już dziś spełnia rygorystyczne wymogi. Zyskają na tym konsumenci i środowisko, gdyż stopniowo znikną z rynku odkurzacze zużywające duże ilości prądu przy słabej efektywności zbierania i filtracji kurzu” - mówi Wojciech Konecki, dyrektor generalny Związku Pracodawców AGD, CECED Polska.

Gdyby w Polsce jednego dnia wymienić wszystkie 14 mln odkurzaczy na te spełniające nowe wymogi zaoszczędzono by  0,4 TWh prądu rocznie.  To tyle, ile zużywa ok. 200 tys. gospodarstw domowych.

Ale, uwaga! Unijne normy to jedno, a tak naprawdę  wiele urządzeń ma lepsze parametry od tych zalecanych przez UE. Warto czytać etykiety!

Czytaj więcej