Czytasz: Unia pochwali się swoimi obiektami

Unia pochwali się swoimi obiektami

Miejsca niedostępne otworzą drzwi, a muzea obniżą ceny biletów. Wejdź na wieżę KWK i za złotówkę skorzystaj z kolejki liniowej. Ruszają Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Sprawdź, co wydarzy się w regionie.

Po raz czwarty w całym kraju zorganizowana zostanie akcja promująca projekty dofinansowane ze środków unijnych w Polsce. 18 maja startuje impreza, która promuje instytucje powstałe i rozwijają się dzięki dofinansowaniom unijnym. Małe i duże, znane oraz mniej rozreklamowane placówki zaproszą gości. Przez cztery dni (18-21 maja) będzie można wszystko dotknąć, podejść bliżej i zadawać pytania.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich 2017

Setki wydarzeń i tysiące odwiedzających. Teatry, muzea, parki rozrywki... w sumie 800 organizacji z całej Polski i kilkadziesiąt propozycji w śląskim. Każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy historii mogą odwiedzić Muzeum Powstań Śląskich i Nikoszowiec. Ekologiczne kosmetyki będzie można przetestować w Częstochowie, a zmienić „kapcia” w autobusie na zajezdni PKM Sosnowiec. To i jeszcze więcej już w najbliższy weekend.

 DNI OTWARTE FUNDUSZY EUROPEJSKICH - śląskie

Aby dowiedzieć się, co wydarzy się od 18 do 21 maja wystarczy skorzystać z wyszukiwarki dostępnej na stronie Dni Otwartych. Przejrzeliśmy zestawienie wszystkich atrakcji. Przedstawiamy najciekawsze propozycje. 

  • Stacji Uzdatniania Wody Gliwice

To miejsce, które nie jest dostępne dla odwiedzających poza Dniami Otwartymi. 20 maja stacja przyjmie wszystkich gości. Turyści zobaczą urządzenia i zaplecze stacji. Dowiedzą się skąd bierze się woda w kranie i poznają procesy technologiczne jej uzdatniania. Start sobota, godz. 14:00. Wejście bezpłatne. 

 

  • Dzień Otwarty Zajezdni Autobusowej w Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o. w Sosnowcu

Zajezdnia to przede wszystkim autobusy i to nie byle jakie, bo niskoemisyjne i nowoczesne. Zarządcy gwarantują: przejazd autobusem przez automatyczną myjnię autobusową, zmianę „kapcia” w autobusie i prezentację zabytkowych autobusów, takich jak Jelcz „Ogórek”, Jelcz M11 oraz Ikarus 280. Dodatkowo planowany jest również przejazd Jelcz M11. Start piątek, godz. 10:00. 

  • GEO-Park Glinka

Kiedyś kamieniołom, dziś tętniące życiem Centrum Rekreacyjne (Geo Park Glinka) z parkiem linowym, ściankami wspinaczkowymi oraz odkrytym basenem wśród malowniczych, górskich widoków. Podczas Dni Otwartych będziesz mieć niepowtarzalną okazję, by stać się poszukiwaczem skarbu lub sprawdzić się w rzucie do celu. Dodatkowo otrzymasz darmowe wejście na jedną z wybranych atrakcji Geo-Parku. Start, sobota, godz. 11:00. 

  •  Śląskie ZOO

Tutaj Dni Otwarte rozpoczną się w czwartek i aż do niedzieli zaplanowano imprezy. 18 maja odbędzie się Dzień Tygrysa oraz Sajmiri (połączony z promocją pawilonu dla tygrysów i małpek sajmiri). Tego dnia organizowane będą konkursy dla dzieci oraz zwiedzanie zaplecza pawilonów. 19 maja swoje święto będą obchodzić ptaki i gepardy. 20 maja to dzień pszczół. Goście zobaczą, jak odwirowuje się miód oraz w godzinach popołudniowych planowane jest pokazowe karmienie niedźwiedzi. Ostatniego dnia czas na żyrafy. W niedzielę będą obchodzić swoje święto. 
Przez wszystkie dni ZOO oferuje promocyjne ceny biletów: bilet normalny 10 zł, bilet ulgowy 5 zł, rodzinny 25 zł.

  • Park Śląski

Dni Otwarte zagoszczą tu w sobotę. W programie wiele atrakcji oraz promocja na kolejkę linową. „Elka” będzie kursować w specjalnej cenie – za przejazd w jedną stronę będzie trzeba zapłacić tylko 1 zł. Kolejka jeździć będzie od godziny 11 do 19. Od godz. 13 przed Halą Wystaw „Kapelusz” będzie można pokonać specjalny tor przeszkód. Dla najlepszych przewidziano nagrody. O 17 chętni rozwiążą natomiast gigantyczną krzyżówkę. Do dyspozycji odwiedzających będzie też fotobudka. Wstęp na te wydarzenia jest wolny.

  • Centrum Sterowania Ruchem Gliwice

Pieszo, na rolkach lub na rowerze! Odwiedź mobilne miasteczko ruchu drogowego. Wykorzystaj okazję i zobacz też, jak w centrali ITS w Gliwicach wygląda zarządzanie nowoczesnymi systemami. Maluchy również znajdą coś dla siebie w specjalnie zbudowanym łowisku, z którego będą wyławiać Funduszaki. Start niedziela, godz. 14:00. 

Źródło: www.dniotwarte.eu

Czytaj więcej