Czytasz: Tarnowskie Góry przetarły szlak. Kto następny? Gliwicka Radiostacja?

Tarnowskie Góry przetarły szlak. Kto następny? Gliwicka Radiostacja?

To pierwszy obiekt z naszej województwa na liście UNESCO. Prace trwały 5 lat, ojców sukcesu jest wielu, ale główne prace wykonali społecznicy.

Niedziela, 9 lipca 2017 roku, to dzień, w którym do listy Światowego Dziedzictwa UNESCO dopisano pogórnicze zabytki zlokalizowane w Tarnowskich Górach, Zbrosławicach i Bytomiu. To zaledwie piętnasta pozycja z Polski, pierwsza z naszego województwa. Do krakowskiej, warszawskiej i toruńskiej starówki, czy Puszczy Białowieskiej, dołączyły "Kopalnie rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach". Tak brzmiała oficjalna nazwa dobra nominowanego do wpisu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Tarnowskie Góry na liście UNESCO - to hołd dla tarnogórzan

Główne prace w dążeniu do wpisania zabytków na listę UNESCO wzięło na siebie Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Liczne spotkania, ekspertyzy, współpraca z ośrodkami badawczymi. Starania trwały długo.  Wśród sygnatariuszy wniosku do znalały się m.in.: Tarnowskie Góry, Zbrosławice, Bytom oraz Śląski Urząd Marszałkowski. Henryk Mercik, członek zarządu województwa podkreśla, że nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie społecznicy.  

Mamy to! Tarnowskie Góry na liście UNESCO

- Długo czekaliśmy na ten wpis. Uważam, że nasze dziedzictwo przemysłowe jest wyjątkowe w skali świata i ten wpis to potwierdza. Tarnogórskie zabytki  są rewolucyjne. Wystarczy wymienić fakt, że to tutaj pojawiła się pierwsza maszyna parowa w Europie. To był przełom na miarę wprowadzenia Internetu - mówi Henryk Mercik. 

Nasze zabytki na równi z egipskimi piramidami! (fot. Stowarzyszenie miłośników ziemi tarnogórskiej)

 

Kopalnia Guido albo Radiostacja w Gliwicach? Które zabytki z szansą na wpisanie na listę UNESCO?

Miłośnicy poindustrialnych zabytków już marzą o tym, aby kolejne obiekty zostały wpisane na listę UNESCO, jednak Henryk Mercik przestrzega. 

- Wszyscy, którzy budowali nasz Szlak Zabytków Techniki, mieli rację, bo to jest coś, co nas wyróżnia - mówi Mercik. - Trudno wybrać kolejne obiekty z szansą na UNESCO. Sądzę, że trzeba potraktować kompleksowo obiekty związane z górnictwem węglowym - mam tu na myśli m.in. najgłębiej położoną w kopalni węgla kamiennego trasę turystyczną w Europie, czyli zabrzańskie Guido, ale na uwagę zasługuje także wyjątkowa w skali świata gliwicka Radiostacja - dodaje Mercik.

Radiostacja w Gliwicach Pomnikiem Historii

Zaledwie 5 miesięcy temu, Radiostacja w Gliwicach została wpisana na polską listę Pomników Historii. To tutaj, w 1939 roku miała miejsce prowokacja niemieckich służb specjalnych, która wraz z innymi podobnymi do niej akacjami dywersyjnymi przeprowadzonymi przy granicy Polski i Rzeszy Niemieckiej posłużyła jako pretekst do napaści na Polskę i do rozpętania II wojny światowej.  

W skład kompleksu przy ulicy Tarnogórskiej w Gliwicach, wybudowanego w latach 1934-36, wchodzi wieża antenowa oraz ustawione w podkowę trzy budynki, w tym jeden z zachowanym autentycznym wyposażeniem radiotechnicznym, w którym mieści się Oddział gliwickiego muzeum. Najcenniejszym elementem jest oryginalna, zbudowana z drewna modrzewiowego wieża antenowa. To jedna z najbardziej charakterystycznych budowli na Górnym Śląsku i w Polsce, a także jedna z najwyższych (111 metrów), w całości zbudowanych z drewna konstrukcji na świecie. 

Gliwicka Radiostacja na liście UNESCO? (fot. Muzeum w Gliwicach):

Polskie zabytki na liście Unesco

Tarnogórskie zabytki są pierwszymi w województwie śląskim obiektami ze znakiem UNESCO i dołączyły do 14. miejsc w Polsce wpisanych na listę światowego dziedzictwa. Ta liczba daje nam 10. pozycję w Europie. Prawdziwymi rekordzistami w skali globalnej są Włochy (51 obiektów), Chiny (50), podium zamyka Hiszpania z 45 wyjątkowymi lokalizacjami. W naszym kraju do tego prestiżowego grona należy Stare Miasto w Warszawie, Stare Miasto w Krakowie, Stare Miasto w Zamościu, Kopalnia Soli w Wieliczce, Średniowieczny zespół miejski Torunia, Kalwaria Zebrzydowska, Zamek Krzyżacki w Malborku, Park Mużakowski, Hala Stulecia we Wrocławiu.

Czytaj więcej