Czytasz: Ulubione stawy chorzowian zyskają nowy blask

Ulubione stawy chorzowian zyskają nowy blask

Milion złotych na rewitalizację stawów Amelung udało się pozyskać z kasy unijnej. Efekt? - Będzie zachwycający – obiecują urzędnicy z Chorzowa.

Do niedawna poprzemysłowy, zarośnięty krajobraz. Dokładnie dziesięć lat temu stawy oczyszczono, uporządkowano zapadliska, nasadzono zieleń. Powstał plac zabaw, ustawiono ławeczki. Tak popularnie akwenami Amelunga stawy na granicy Chorzowa i Świętochłowic stały się jednym z ulubionych śląskich miejsc na space.

Wizytówka do naprawy

Zagospodarowano również tereny przyległe, dzięki temu rozwinęło się tu także budownictwo mieszkaniowe. Inwestycja kosztowała wówczas niemal 7 mln zł, a dotacja z Unii Europejskiej wyniosła ponad 4,2 mln zł. - To bez wątpienia jedna z wizytówek Chorzowa. Po 10 latach okazało się jednak, że stawy wymagają rewitalizacji. Na ten cel także pozyskaliśmy dofinansowanie z kasy unijnej – mówi Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa ds. technicznych i rozwoju. Oznacza to, że niebawem Amelung znów zyska na atrakcyjności.

Woda na stabilnym poziomie

Za milion złotych - bo tyle udało się zdobyć na ponowną rewitalizacje Amelungu - miasto wyremontuje i rozbuduje systemu napowietrzania i obiegu wody, a co za tym idzie – zapewni stabilny jej poziomu w obu stawach. Po co? - W ten sposób zapewnimy jeszcze lepsze warunki do rozwoju zwierząt i roślinności. W ramach projektu oczyszczone będzie też dno zbiornika mniejszego stawu, po drugiej stronie nasypu - mówi zastępca prezydenta Chorzowa.

Lekcja nad stawem

Ale to nie koniec. Na terenie Amelungu powstaną ścieżki edukacyjne składające się z tablic z informacją o danym gatunku chronionym. Dostępna będzie też aplikacja, która pozwoli prowadzić edukację ekologiczną w szerszym zakresie. W terenie odbywać będą się również lekcje przyrodnicze dla najmłodszych chorzowian. - Nauczyciele będą mogli prowadzić tu interesujące zajęcia o tematyce ekologicznej. Przez ostatnich kilka lat obszar ten stał się domem dla wielu ciekawych gatunków, w tym i tych chronionych, zwierząt – podkreśla Michalik.

Prace rozpoczną się w maju tego roku i potrwają do końca 2018 roku. Projekt oszacowano na nieco ponad 2 mln zł, dofinansowanie z UE wyniosło ponad 1 mln zł.

 

Zdjęcia pochodzą z https://www.facebook.com/pages/Amelong/

Czytaj więcej