Czytasz: Ulubiona stacja miłośników książek [ZDJĘCIA]

Ulubiona stacja miłośników książek [ZDJĘCIA]

Zakończyła się kompleksowa rewitalizacja zabytkowego dworca w Rudzie Śląskiej – Chebziu. Teraz to „Stacja Biblioteka”.

Dworzec w Rudzie Śląskiej – Chebziu to już nie tylko ogrzewana hala dla podróżnych czekajacych na swój pociąg. Teraz to ulubiona stacja dla miłośników książek. W 2016 roku miasto wykupiło budynek od PKP. Teraz dworzec jest też główną siedzibą miejskiej biblioteki. Trwają przygotowania do jej wyposażenia. Wielkie otwarcie do połowy 2019 roku. Całość inwestycji warta jest 8 mln zł.

- Zakończyliśmy prace budowlane i przystępujemy do II etapu, czyli wyposażenia biblioteki. Najważniejsze jest to, że uratowaliśmy zabytkowy obiekt – mówi Grażyna Dziedzic, prezydent miasta Ruda Śląska. - Przejmując budynek dworca wiedzieliśmy, że nie wystarczy jego wyremontowanie, ale kluczowy będzie pomysł na takie wykorzystanie obiektu, aby to miejsce „żyło” – dodaje Grażyna Dziedzic.

Kompleksowa rewitalizacja dworca polegała przede wszystkim na adaptacji wnętrza budynku pod bibliotekę. W tym celu w głównej hali powstała stalowa antresola ze szklaną balustradą, gdzie zlokalizowane zostaną regały biblioteczne oraz będzie się mieścić czytelnia. Na końcu holu głównego przy wykorzystaniu przeszkleń wydzielono przestrzeń pod wypożyczalnię, tam też znajduje się wejście na antresolę. Ponadto powstała sala animacyjna, która będzie przystosowana do realizacji spotkań i prelekcji.

Zespół stacyjny w Chebziu został wybudowany pod koniec XIX wieku. Na planach z 1901 roku widnieje już ukształtowany zespół zabudowań, w skład którego wchodzą: budynek główny, poczta, administracja, warsztat i zabudowania peronu Chebzie-Wirek. W latach 1900 - 1902, a następnie 1902 - 1906 nastąpiła dalsza rozbudowa i przebudowa dworca. Najbardziej charakterystycznym elementem zabudowań stacyjnych w Chebziu jest budynek dworca kolejowego. Jego elewacja została wykonana w formie pseudomuru pruskiego, założonego na ruszcie stalowym wypełnionym cegłą licową.

Nowe życie zabytkowego dworca

- Została odrestaurowana zabytkowa klatka schodowa, nitowane słupy żeliwne i ornamenty na sufitach. Wszystkie pomieszczenia wyposażone są w nowoczesne instalacje. Tak jak za dawnych lat w budynku będzie działać kawiarenka – wylicza Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji. - To co było przez kilkadziesiąt lat zakryte ścianami – nawy oraz historyczna konstrukcja kratowa - zostało odsłonięte i teraz jest widoczne dzięki zamontowaniu przeszklonych przepierzeń – dodaje.

Obok funkcji biblioteki obiekt zachował funkcję pasażerską. Będzie głównym punktem centrum przesiadkowego w dzielnicy Chebzie.

– Zainstalowaliśmy tam ogrzewanie podłogowe, będą ławki dla podróżnych, dzięki czemu będą oni mogli poczekać na odjazd pociągu w komfortowych warunkach. Za budynkiem wybudowano nowy parking na kilkadziesiąt miejsc, z którego już od przyszłego tygodnia można będzie korzystać – wyjaśnia Piotr Janik. W budynku powstały całkowicie nowe ogólnodostępne sanitariaty, dostosowane również do osób niepełnosprawnych.

Niewątpliwie jedną z atrakcji odnowionego gmachu dworca będzie „bibliogród”.

– To przestrzeń, która utworzona zostanie na zewnątrz budynku. Znajdzie się tam zieleń oraz drobne elementy architektury. Czytelnicy korzystając z biblioteki będą również i tam mogli spędzić wolny czas z książką w ręku – informuje Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Otwarcie nowej biblioteki planowane jest na przełomie I i II kwartału przyszłego roku. Biblioteka zostanie wyposażona w oryginalny sprzęt biblioteczny. Znajdzie się tu wypożyczalnia ogólna wraz z mediateką, wypożyczalnia historyczna, kawiarnia/czytelnia oraz galeria Fermata Godula.

Koszt rewitalizacji dworca to ponad 8 mln zł. Miasto pozyskało na jego odrestaurowanie 95 proc. dotacji. Środki zostały przyznane w ramach konkursu z działania „Rewitalizacja obszarów zdegradowanych” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

Rewitalizacja dworca w Chebziu jest możliwa dzięki wykupieniu obiektu przez miasto od PKP. Transakcja miała miejsce w ostatnich dniach 2016 r. i kosztowała rudzki samorząd blisko 1 mln zł.