Czytasz: 3 osoby zatrzymane przez policję na Marszu dla Klimatu [ZDJĘCIA] [AKTUALIZACJA]

3 osoby zatrzymane przez policję na Marszu dla Klimatu [ZDJĘCIA] [AKTUALIZACJA]

"Obudź się - czas ocalić nasz dom!" - to hasło marszu, który przeszedł ulicami Katowic. Nie obyło się bez incydentu.

Aktualizacja godz. 16:10

- Trzy osoby zostały zatrzymane do wyjaśnienia w związku z naruszeniem nietykalności cielesnej policjantów - informuje rzeczniczka katowickiej policji podinsp. Aleksandra Nowara.

Na razie nie znamy więcej szczegółów.

Wcześniej pisaliśmy:

W samo południe uczestnicy zebrali się na Placu Wolności, skąd po przemówieniach i przywitaniu gości z całego świata marsz wyruszył. Uczestnicy przejdą ulicą Sokolską do skweru Przyjaciół z Miszkolca, gdzie będą mieć przystanek, następnie dalej ul. Sokolską do ul. Morcinka, gdzie ponownie zatrzymają się na Placu Grunwaldzkim. Następnie al. Korfantego będą poruszać się w stronę miejsca obrad szczytu klimatycznego ONZ – COP24, czyli Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego przy których odbędzie się także przystanek. Następnie marsz przejdzie al. Korfantego w stronę Rynku, przy czym zatrzyma się ponownie na wysokości Parku Powstańców Śląskich. Następnie ulicami Piotra Skargi, Stawową uczestnicy dojdą na Plac Szewczyka, gdzie planowane jest zakończenie Marszu.

– Ze względów bezpieczeństwa w trakcie organizacji tak dużego zgromadzenia mogą wystąpić czasowe wyłączenia w ruchu, którymi kierować będzie policja – przypomina Ewa Lipka, rzecznik prasowy urzędu miasta Katowice.

Niektórzy uczestnicy ubrali maski antysmogowe, wielu ma transparenty z napisami w różnych językach, a także symboliczne budziki, mające symbolizować hasło marszu - "OBUDŹ SIĘ! CZAS OCALIĆ NASZ DOM!" Według szacunków organizatorów, w marszu może brać udział ok. 3500 osób.

Organizatorem marszu jest Fundacja Strefa Zieleni. "Marsz dla Klimatu" jest jednym z wydarzeń towarzyszących Szczytu Klimatycznego ONZ, który trwa w Katowicach.

Zobacz galerię zdjęć:

Manifest Marszu dla Klimatu

My, obywatelki i obywatele Polski, Europy, Świata…
Świadomi, w jak ważnym punkcie historii naszej planety stoimy. Świadomi, jak niewiele czasu pozostało nam aby naprawić błędy nasze i przeszłych pokoleń. Świadomi, jak bardzo przyszłość naszych dzieci i wnuków na Ziemi zależy od nas - od tego, co zrobimy TU i TERAZ, apelujemy…

Obudźcie się urzędnicy i politycy!
Przedstawiciele 196 krajów świata zgromadzonych na szczycie klimatycznym w Katowicach! Przestańcie się licytować kto da mniej a weźmie więcej, tylko pomyślcie, jaki świat szykujecie dla naszych dzieci! Zdobądźcie się na troskę o słabszych, dajcie głos kobietom, pamiętajcie o klimatycznej sprawiedliwości. Możecie to zrobić!
Zadeklarujcie odważne i szybkie, ambitne plany działania na rzecz redukcji emisji. Plany, które pozwolą ograniczyć wzrost temperatury na Ziemi do maksimum 1.5 stopnia C, a tym samym - zatrzymać serię katastrof klimatycznych czekających nas, jeśli pozostaniemy przy obecnych planach zdefiniowanych na mocy Porozumienia Paryskiego.

Obudźcie się ludzie biznesu i finansów!
Nauczono was, że biznes i pieniądze są najważniejsze. Ważniejsze niż ludzie. Ważniejsze niż przyroda. Ważniejsze niż zdrowie. Ważniejsze niż miłość i przyjaźń. Ważniejsze niż przyszłość. Czas abyście zrozumieli, że przyjazny klimat to warunek życia. A bez życia nie ma biznesu i finansów. Nie łudźcie się, że bogate elity będą bezpieczne i szczęśliwe w świecie katastrof naturalnych, wojen o zasoby i wielkich migracji. Nie będą! Ale jesteście potężni i bogaci, możecie jeszcze uratować naszą cywilizację.

Obudźcie się politycy z polskiego rządu!
Pokażcie, że jeden z najbardziej uzależnionych od węgla krajów na świecie, potrafi w szybki i sprawiedliwy sposób zaniechać wykorzystywania paliw kopalnych, usunąć wszelkie marnotrawstwo energii i oprzeć minimum 80% energetyki na czystej, bezpiecznej energii z odnawialnych źródeł. Mamy na to maksymalnie 20 lat. Wykorzystajmy ten czas jak najlepiej.

Obudźmy się MY! Każdy, nawet najdrobniejszy krok może zmienić świat jeśli postawią go miliardy z nas. Te drobne kroki sprawiły, że jesteśmy tu razem - na Marszu dla Klimatu. I tak, krok po kroku, możemy iść dalej, zmniejszając nasz własny ślad węglowy. Kupując i wyrzucając mniej. Wymieniając się więcej. Korzystając z transportu publicznego i roweru. Produkując bez emisji. Ocieplając domy i oszczędzając energię. Jedząc mniej mięsa i używając mniej pestycydów. Chroniąc cenne lasy, mokradła i rzeki. Ratując zwierzęta i zachęcając do tego innych.

I tutaj, teraz - zróbmy kolejny krok!
To już ostatni moment.