Czytasz: Ulica Wieczorka w Gliwicach zmieni się nie do poznania [WIDEO]

Ulica Wieczorka w Gliwicach zmieni się nie do poznania [WIDEO]

Woonerf po Śląsku, tylko w Gliwicach.

Pierwszy na Śląsku, jedyny w regionie, tylko w Gliwicach. Długo by można wyszukiwać określeń na przedsięwzięcie, które wiosną przyszłego roku zostanie zrealizowane w centrum miasta.


Czy dzięki tej inwestycji uda się stworzyć wspólną przestrzeń i pogodzić potrzeby pieszych, kierowców i rowerzystów? Jak sprawić, aby wszyscy z wzajemnym szacunkiem, mogli poruszać się tam w sposób bezkonfliktowy? Rozwiązaniem ma być Woonerf.


Woonerf to rozwiązanie niespotykane dotąd na terenie aglomeracji śląskiej, które służyć będzie podniesieniu poziomu bezpieczeństwa przez uspokojenie ruchu, ożywieniu i uatrakcyjnieniu przestrzeni między zabytkowymi kamienicami. Pierwszy w regionie Woonerf po śląsku, czyli ulica Józefa Wieczorka w lokalnej odsłonie, uspokoi ruch, wprowadzi nowe elementy estetyczno-użytkowe. Nie zabraknie także zieleni.

Realizacja przedsięwzięcia wprowadzi na ul. Wieczorka miejsca, które służyć będą mieszkańcom do odpoczynku i zamienią je w przestrzeń na stale tętniącą życiem.

uLICA ZNÓW BĘDZIE żYWA 

Pomogą w tym parklety, czyli elementy małej architektury. Dzięki nim na ul. Wieczorka wydzielone zostaną miejsca, które zmienią i pozwolą na wykorzystanie dotychczasowej przestrzeni.

Stworzone zostaną dla pieszych, mieszkańców czy turystów, by mogli zatrzymać się i odetchnąć na chwilę wśród zabytkowych kamienic. To miejsca, które można wykorzystać na spotkania, czy chwilowy odpoczynek, a także takie, które mogą sprzyjać integracji tutejszych mieszkańców ulicy.

Smochody pojadą wolniej 

Parklety to także wydzielone z chodnika lub zlokalizowane na jezdni miejsca spotkań, odpoczynku i wytchnienia. Jednocześnie dzięki nim można uspokoić ruch i zmniejszyć prędkość samochodów.

Projekt zagospodarowania ul. Wieczorka przewiduje ustawienie dwóch typów parkletów: bezpośrednio na nawierzchni chodnika oraz lokalizowanych na jezdni. Przestrzeń w sumie 10 parkletów wypełnią ławki, pojedyncze siedziska, a także donice z zielenią wysoką i niską.

Inwestycja zostanie zrealizowana na 250-metrowym odcinku ul. Wieczorka, począwszy od ulicy Jasnogórskiej do skrzyżowania z Aleją Wojciecha Korfantego. Jej granice, początek i koniec, wyznaczać będą azyle, na których ustawione zostaną donice z wysoką zielenią. Na obszarze tym ustanowiona zostanie strefa zamieszkania, a to oznacza, że pieszy będzie miał pierwszeństwo, natomiast zmotoryzowani nie będą mogli poruszać się z prędkością większą niż 20 km/h.

Oprócz parkletów na ul. Wieczorka wygospodarowane zostaną miejsca postojowe do czasowego zatrzymywania się pojazdów w strefie płatnego parkowania.

Rośliny wytrzymałe na miejskie warunki  

Szczególnie dużo uwagi przy projektowaniu gliwickiego Woonerfu, poświęcono doborowi zieleni: gatunków drzew oraz niższych krzewów. Ostatecznie ustalono, że wprowadzone zostaną rośliny, które są szczególnie wytrzymałe na miejskie warunki.  Umieszczone one będą w specjalnie zaprojektowanych donicach zapewniających odpowiednie warunki do ich wzrostu. Wszystko gotowe ma być na wiosnę. 

Inwestycja zostanie zrealizowana na podstawie projektu przygotowanego przez firmę PROjARCH z Gliwic.

Czytaj więcej