Czytasz: Ulica 9 maja zmieni nazwę na ... 9 maja?

Ulica 9 maja zmieni nazwę na ... 9 maja?

Grupa Burowiec nazwę ulicy z komunistyczną datą 9 maja, chce zmienić na ulicę 9 maja, ale odnoszącą się do wydarzenia niemającego związku z tym okresem.

Mieszkańcy Katowic chcą zmienić nazwę ulicy z 9 maja na dokładnie tę samą nazwę. Pomysł narodził się w związku z dekomunizacją ulic w Katowicach.

Grupa Burowiec nazwę ulicy z komunistyczną datą 9 maja, chce zmienić na ulicę 9 maja, ale odnoszącą się do wydarzenia niemającego związku z tym okresem.

Przypomnimy, w życie weszła ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Obecnie nazwa ulicy 9 Maja w Katowicach upamiętnia wydarzenie z 9 maja 1945 r., określane w czasach Polski Ludowej mianem „Dnia Zwycięstwa”. Nazwę trzeba więc zmienić.

W dacie zmieni się rok wydarzenia

Grupa Burowiec chce, aby ulica o tej samej nazwie upamiętniała wydarzenie z 1921 r. Wówczas w Dąbrówce Małej zakończyły się, trwające od 6 maja tego roku rokowania pomiędzy Wojciechem Korfantym i powstańcami śląskimi a przedstawicielami Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej dla Górnego Śląska.


- Został ustalony wtedy wstępny układ rozejmowy w sprawie zawieszenia działań zbrojnych podczas trwającego III powstania śląskiego. Dąbrówka Mała stała się na kilka dni miejscem, które było centrum działań dyplomacji powstańczej. Porozumienie dawało szansę na zakończenie trwających walk, ale ostatecznie go nie przyjęto – opowiada Małgorzata Norek z grupy Burowiec.


Jak słusznie zauważa Norek, pozostawienie tej samej nazwy ulicy oszczędzi też tutejszym mieszkańcom zamieszania związanego z wymianą dokumentów. Grupa czeka obecnie na odpowiedź miasta co do decyzji zmiany nazwy ulicy.

Czytaj więcej