Czytasz: Podtopienia i zalania budynków po ulewnych deszczach (AKTUALIZACJA)

Podtopienia i zalania budynków po ulewnych deszczach (AKTUALIZACJA)

Strażacy w niedzielę wieczorem odnotowali około 100 interwencji w związku z intensywnymi opadami.

Aktualizacja:

Po wielogodzinnych, rzęsistych opadach deszczu na południu woj. śląskiego doszło do lokalnych podtopień i zalań budynków. Przez uszkodzony dach liceum w Milówce na Żywiecczyźnie wdarła się do biblioteki – podały w poniedziałek służby zarządzania kryzysowego wojewody śląskiego.

Strażacy z Żywca poinformowali, że w Milówce zawiodło pokrycie dachowe z papy, które okazało się nieszczelne. Zostało tymczasowo naprawione. Woda wdarła się także do piwnic szkoły w Siennej w gminie Lipowa. Strażacy ją wypompowywali. Konar, który upadł na sieć trakcyjną, utrudnił łączność na szlaku kolejowym między Solą i Zwardoniem na granicy ze Słowacją. Pasażerów przewożono zastępczymi autobusami. Na Żywiecczyźnie doszło też do niewielkich lokalnych podtopień.

Kłopoty wystąpiły na Śląsku Cieszyńskim. Tam woda podtopiła lokalną drogę między Pruchną a Drogomyślem. Wdarła się także do kilku piwnic.

Deszcz w rejonie Beskidów padał od soboty. Poziomy w wielu rzekach przekroczyły stany ostrzegawcze, m.in. Wiśle w Wiśle, Ustroniu, Skoczowie i Jawiszowicach, Koszarawie w Pewli Małej, Iłownicy w Czechowicach-Dziedzicach, Stryszawce w Suchej Beskidzkiej. W poniedziałek opady zanikły. Wody w rzekach sukcesywnie ubywa.

Marek Szafrański (PAP)

Wcześniej pisaliśmy:

Zalane lokalne drogi, podtopione budynki. Ok. 100 interwencji strażaków w całym województwie, ale zdecydowanie gorzej jest na południu naszego regionu.

- Żywiec, Cieszyn oraz okolice - tam tych wyjazdów jest więcej - przyznaje dyżurny Śląskiej Państwowej Straży Pożarnej.  

Na Żywiecczyźnie w dwóch miejscowościach - Siennej oraz Milówce doszło do podtopienia szkoły. W Siennej, w gminie Lipowa zepsuły się pompy. Strażacy interweniowali i użyczyli szkole swojego sprzętu. Zdarzenie miało miejsce około godziny 16:50.

ZDJĘCIE: OSP ŚWINNA

Jak informuje dyżurny KP PSP w Żywcu drugie zgłoszenie dotyczyło Milówki. Przez nieszczelny dach woda dostała się do sal lekcyjnych miejscowego liceum ogólnokształcącego. 

Strażacy z OSP z Pewli Ślemieńskiej ostrzegają i proszą o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze powiatowej w Pewli Ślemieńskiej.

- Na odcinku drogi w którym prowadzone są prace związane z przebudową murów oporowych, po obfitych opadach deszczu brzeg mógł zostać naruszony, przez co może wystąpić ryzyko osuniecia się gruntu - napisali na Facebooku strażacy

ZDJĘCIA: OSP PEWEL ŚLEMIEŃSKA

Strażacy interweniowali również w miejscowościach: Świnna, Jeleśnia oraz w Międzybrodziu Żywieckim.


Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego wydało ostrzeżenie przed gwałtownymi wzrostami poziomu wód w rzekach, włącznie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych i stanów alarmowych.

Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało rano ostrzeżenie meteorologiczne dla mieszkańców województwa śląskiego. Padać będzie jeszcze całą noc, aż do poniedziałku rano.

- Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadów od 30 mm do 40 mm - pisze Piotr Ramza, synoptyk IMGW-PIB. Opady skutkować mogą utrudnieniami komunikacyjnymi lub podtopieniami.

Wzrasta poziom wód w rzekach. Ostrzeżenie meteorologiczne dla województwa śląskiego dotyczy zlewni Małej Wisły, Przemszy, Brynicy i Soły.

W związku z występującymi i nadal prognozowanymi opadami deszczu, w zlewniach: Małej Wisły, Przemszy, Brynicy i Soły spodziewane są wzrosty poziomu wody na granicy stref stanów średnich i wysokich. Lokalnie mogą zostać przekroczone stany ostrzegawcze. Punktowo, w miejscu wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanu alarmowego.

Czytaj więcej