Czytasz: Ukraińska Wigilia w woj. śląskim. Spotkanie dla wiernych w czterech miastach

Ukraińska Wigilia w woj. śląskim. Spotkanie dla wiernych w czterech miastach

Boże Narodzenie w prawosławiu i w kościołach wschodnich trwa trzy dni.

Prawosławne Boże Narodzenie 

Według oficjalnych danych w Polsce jest ponad pół miliona prawosławnych. Szacuje się jednak, że jest ich więcej — dane nie uwzględniają m.in. Ukraińców, którzy przyjeżdżają do Polski w poszukiwaniu pracy. Tylko w pierwszym półroczu 2018 r. do województwa śląskiego przyjechało 92 tys. obcokrajowców. Blisko 96 proc. z nich to Ukraińcy wyznania prawosławnego. 

Podczas gdy w Polsce 6 stycznia katolicy obchodzą Uroczystość Objawienia Pańskiego nazywaną Świętem Trzech Króli, nasi wschodni sąsiedzi przygotowują się do Wigilii.

Cerkiewna wigilia dla wiernych

Boże Narodzenie jest dla Ukraińców okazją do spotkań z bliskimi, odwiedzin poprzedzonych wizytą w cerkwi i ucałowaniem ikony Narodzenia Chrystusa.

W woj. śląskim wierni spotkają się w Katowicach, Sosnowcu, Tychach i Gliwicach. Wigilijną liturgie w języku ukraińskim poprowadzi ksiądz Włodzimierz Łytwyniw (Parafia Greckokatolicka Przenajświętszej Trójcy w Gliwicach). Podczas spotkania wiernym będą rozdawać prosforę - mały chlebek, odpowiednik opłatka. 

W Gliwicach odbędzie się wigilijna kolacja, podczas której można będzie spróbować kuti z pszenicy oraz posłuchać tradycyjnych ukraińskich kolęd takich jak:  "Nowa radość nastała", "Niebo i ziemia tryumfują", "Dziwna nowina" i "Anioł pasterzom mówił".

 Na wydarzenie są zaproszeni wszyscy zainteresowani. 

— Co roku organizujemy takie spotkania wigilijne dla osób prawosławnych oraz zainteresowanych katolików. Zapraszamy różnych gości, w tym Wicekonsula Ukrainy w Krakowie, Maksyma Muzyczko oraz przedstawicieli urzędów miast na Śląsku — mówi ks. Włodzimierz Łytwyniw. 

W zeszłym roku wigilijna kolacja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Na spotkaniu byli obecni mieszkańcy różnych śląskich miast. Przychodziły całe rodziny z dziećmi i znajomymi. Przedstawiciele duchowieństwa widzą w takich wydarzeniach nie tylko formę miłego spędzenia czasu, lecz misję społeczną. 

— Naszym głównym celem jest zgromadzenie Ukraińców, którzy są tutaj na Śląsku, żeby pomóc im się odnaleźć w obcym środowisku. Przede wszystkim chcemy zachować wschodnie tradycję i obyczaje oraz  kultywować naszą kulturę nawet za granicą. W ten sposób możemy zachować naszą narodową tożsamość, którą chcemy przekazać naszym dzieciom, aby mogły poczuć pewną część Ukrainy i swoich korzeni, będąc na Śląsku — dodaje ks. Włodzimierz Łytwyniw. 

Integracja ukraińskich imigrantów

Każdy potrzebuje integracji, nieważne jak blisko kulturowo dany naród nam się wydaje. Wspólna wigilia organizowana przez ks. Włodzimierza to możliwość do poznania nowych osób i przyjaciół. 

— Na kolację wigilijną przychodzą ludzie z różnych profesji: prawnicy, lekarze, budownicy, pracownicy urzędów i banków. Tu każdy może znaleźć przyjaciela, wymienić się doświadczeniem lub  liczyć na wsparcie i pomóc. — mówi ksiądz. 

Prawosławne Boże narodzienie. Ukraińska Wigilia w woj.Śląskim [Harmonogram]

Katowice:
W Katowicach wierni spotkają się na wspólnej wigilii przy ul.Marii Skłodowskiej-Curie 20. Nabożeństwo będzie się odbywało 6, 7 oraz 8 stycznia o godzinie 13.00. 

Gliwice:
W Gliwicach Wigilia zaczyna się 6 stycznia o godzinie 10.30. Na początku będzie nabożeństwo swiąteczne prowadzone przez ks. Włodzimierza Łytwyniwa (Parafia Greckokatolicka Przenajświętszej Trójcy w Gliwicach).  Następnie będzie wspólna kolacja i kolędy przy ul. Kościelna 6 w Kaplicy Rzymskokatolickiej pw. św. Jadwigi. 

Świąteczną liturgię można posłuchać również 7, 8 oraz 12 stycznia o 10.30 przy ul. Kościelna 6. 

Sosnowiec: 
Świąteczne nabożeństwo w Sosnowcu będzie odbywać się 6 stycznia o godz. 15.30 przy ul. Władysława Andersa 93. 

Tychy: 
W Tychach wierni spotkają się przy ul. Wyszyńskiego 1. Nabożeństwo zacznie się również 6 stycznia o godzinie 13.00. 

Czytaj więcej