Czytasz: Ukraina wprowadza stan wojenny. Grozi nam wojna? [WIDEO]

Ukraina wprowadza stan wojenny. Grozi nam wojna? [WIDEO]

Rada Najwyższa Ukrainy, po burzliwej debacie, zatwierdziła dekret prezydenta Petra Poroszenki.

- Zgodnie z przyjętą decyzją Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Rady Obrony Ukrainy, wprowadziłem stan wojenny na całej Ukrainie od godz. 9 rano 28 listopada – ogłosił w orędziu telewizyjnym prezydent Petro Poroszenko. Stan wojenny potrwa 30 dni. Zwołana w nadzwyczajnym trybie Rada Najwyższa Ukrainy zatwierdziła prezydencki dekret.

 

źródło: X-NEWS

Początkowo stan wojenny miał trwać 60 dni. Jednak w czasie burzliwej debaty prezydent ograniczył ten czas do 30 dni. Stan wojenny poparto 276 posłów w 450-osobowym parlamencie. Obejmie obwody: odeski, mikołajowski, chersoński, zaporoski, ługański, doniecki, sumski, charkowski, czernihowski i winnicki. Przeciwnicy wprowadzenia stanu wojennego wyrażali obawy, że jest to pretekst do przełożenia na przyszły rok wyborów prezydenckich. Poroszenko zapewnił, że wybory odbędą się w terminie. Po głosowaniu w sprawie stanu wojennego Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła w poniedziałek rezolucję o przeprowadzeniu wyborów prezydenckich 31 marca 2019. 

Atak potępił Donald Tusk zapewniając, że Europa będzie wspierać Ukrainę

Ukraina ogłosiła stan wojenny w części kraju po zaatakowaniu w niedzielę przez Rosję trzech okrętów ukraińskiej marynarki wojennej w Cieśninie Kerczeńskiej między Morzem Czarnym i Azowskim. Ukraińskie jednostki zostały ostrzelane i przejęte przez rosyjskie oddziały specjalne i znajdują się obecnie w porcie w Kerczu na kontrolowanym przez Rosję Krymie.