Czytasz: Ukaże się książka o prof. Marianie Zembali

Ukaże się książka o prof. Marianie Zembali

"Spotkania. Opowieść o wierze w człowieka", czyli prof. Marian Zembala w rozmowie z Dawidem Kubiatowskim. Historia prosto z serca.

„Moje życie ukształtowały wspaniałe spotkania. Nie byłbym dzisiaj tym, kim jestem, gdyby nie ludzie, których spotkałem na mojej drodze” – usłyszałem kiedyś od prof. Mariana Zembali. "Nie sposób było przejść obojętnie wobec takich słów. Tym bardziej, że wypowiadał je człowiek, który wykonał tysiące operacji ratujących ludzkie życie, który wspólnie z prof. Zbigniewem Religą tworzył legendę polskiej transplantologii. „Każde spotkanie jest zaciągnięciem długu, który wypada spłacić” – dodawał już później wielokrotnie, gdy spotykaliśmy się w trakcie prac nad książką. 

To słowa Dawida Kubiatowskiego, autora książki o prof. Marianie Zembali, wybitnym śląskim kardiochirurgu. Premiera książkowego wywiadu z profesorem Zembalą - "Spotkania. Opowieść o wierze w człowieka". - 27 września.

To intymny portret profesora, członka zespołu kardiochirurgów, którzy przeprowadzili pierwszą w naszym kraju udaną transplantację serca. Sam profesor Zembala jako pierwszy w Polsce przeszczepił płucoserce. Dziś kieruje słynnym w całej Europie Śląskim Centrum Chorób Serca. Jest prezydentem Europejskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgicznego i najsłynniejszym uczniem prof. Zbigniewa Religi.

- Świadomość wyprawy, czasami nawet bardzo trudnej, na górski szczyt, w zmaganiach z chorobą powinna dawać wielką satysfakcję zespołowi leczącemu i każdemu z jego członków. Lekarze powinni być takimi alpinistami, ale jak każda wyprawa, również ta w góry może być niebezpieczna - opowiada prof. Marian Zembala w książce.

Powiedzieć, że Prof. Marian Zembala jest wybitnym lekarzem, który zapisał się w annałach polskiej medycyny, to zdecydowanie za mało. Wystarczyłoby jednak użyć trzech słów-kluczy, by, w sposób najbardziej uczciwy, opisać jego postać: służba, empatia, zespół. To one są punktami odniesienia każdego jego działania oraz źródłem sukcesów - twierdzi autor książki "Spotkania. Opowieść o wierze w człowieka". 

- Prof. Mariana Zembalę miałem zaszczyt i przyjemność poznać podczas przygotowań do roli Zbigniewa Religi w filmie Bogowie. Niezwykle mi pomógł i jestem mu za to bardzo wdzięczny. Pan profesor to człowiek niesamowity. Ujęła mnie jego wielka serdeczność, niezwykła intensywność, energia i osobowość - napisał Tomasz Kot, odtwórca roli prof. Zbigniewa Religi w filmie. W filmie Bogowie (2014) w rolę Mariana Zembali wcielił się Piotr Głowacki.

Czytelnicy Silesion.pl mogli poznać prof. Mariana Zembalę między innymi z wywiadu 

Bóg nie lubi leniwych

Na swojej drodze prof. Marian Zembala spotkał największe osobowości świata medycyny, ale najczęściej we wspomnieniach powraca do prof. Zbigniewa Religi, swojego Nauczyciela, prosząc jednocześnie, by używać w tym słowie wielkiej litery. 

Nie potrafi mówić o sobie, jest za to mistrzem opowieści o innych, których poznał w swoim życiu, a którzy go ukształtowali i ukierunkowali. Książka-wywiad z Profesorem zapowiada się wyjątkowo ciekawie.

Patronami medialnymi tej publikacji są Dawca.pl - Bądź świadomym dawcą narządów i Medycyna Praktyczna. Książkę wydało wydawnictwo Editio. Książka ukaże się 27 września.

 

 

Czytaj więcej