Silesion.PL

serwis informacyjny

UG Gdańsk i WSG Bydgoszcz z wygranymi w AMP w ergometrze wioślarskim w Warszawie.

AMP ErgometrWioslarski Warszawa2023 001 fotKamilRojek

AMP ErgometrWioslarski Warszawa2023 001 fotKamilRojek

Piotr Kotyla, student Uniwersytetu Rzeszowskiego, po raz trzeci z rzędu zdobył złoty medal Akademickich Mistrzostw Polski w ergometrze wioślarskim, a także otarł się o rekord imprezy. Z wygranych w klasyfikacji drużynowej kobiet i mężczyzn cieszyli się Uniwersytet Gdański oraz Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy.

W niedzielę, w hali Wojskowej Akademii Technicznej na warszawskim Bemowie wystartowało blisko 600 osób z 55 uczelni. Każdy do pokonania miał dystans 1000 m. Tradycyjnie zawody rozgrywane były w kategoriach lekkiej i open, a uczestnicy ruszali seriami.

Najważniejsze wydarzyło się w ostatnim wyścigu dnia. Startujący w kategorii open Piotr Kotyla zapisał się na kartach historii Akademickich Mistrzostw Polski. Do tej pory żaden z panów nie wywalczył złotego medalu na ergometrze trzy razu z rzędu. Od startu mocno ruszył Marek Kobosko z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz reprezentanci Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy – Bartosz Modrzyński i Piotr Płomiński, medalista młodzieżowych mistrzostw świata w wioślarstwie z 2021 roku. Ostatni z nich prowadził przez większość dystansu. Na 300 m przed finiszem przyspieszył Kotyla, który niemal wyrwał ergometr w powietrze. Po kapitalnym finiszu student Uniwersytetu Rzeszowskiego wygrał z czasem 2:44.4. Do rekordu AMP-ów ustanowionego przez Michała Szpakowskiego z sezonu 2018/2019 zabrakło tylko 0.04 sekundy (2:44.0).

– Moja taktyka jest niezmienna od trzech lat. Faktycznie, byłem czwarty, ale wiedziałem, że wszystko zaczyna się po 600 metrze, bo wtedy jest taka „ściana”. Ja znam swój organizm i wiem, jak to przezwyciężyć. Na ostatnich 300 metrach pognałem do samej mety. Nie spodziewałem się jednak takiego wyniku. Chciałem pobić swój rekord z zeszłego roku i plan był taki, by urwać z tego z pół sekundy, ale to, co się wydarzyło, to sam nie wiem. Może mam jakiś mocniejszy ergometr w domu – mówił po wyścigu szczęśliwy i zmęczony Kotyla.

Wśród pań w klasyfikacji open zwyciężyła reprezentantka Politechniki Gdańskiej – Anna Khlibenko (3:16.3), pokonując po zaciętym wyścigu Monikę Trawczyńską z Uniwersytetu Gdańskiego (3:16.8). W wadze lekkiej tytuł odzyskała Klaudia Pankratiew (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy), która wyprzedziła ubiegłoroczną triumfatorkę Dominikę Kras (Uniwersytet Gdański). Nowa mistrzyni zdobyła poprzednie złoto w sezonie 2018/2019.

Również w wadze lekkiej panów doszło do przetasowań na podium w porównaniu z zeszłym rokiem. Jan Aleksandrowski, student Politechniki Gdańskiej, w ubiegłym sezonie był czwarty z czasem 3:05.7, a tym razem sięgnął po wygraną z wynikiem 2:59.5. W walce o złoto wyprzedził obrońcę tytułu Dawida Wachowicza (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy).

– Od dwóch lat systematycznie się poprawiam, bo byłem już ósmy i czwarty, a teraz udało się zwyciężyć. Wyścig ułożył się standardowo dla mnie, czyli bardzo mocny początek, a później starałem się trzymać tempo 1:30. Pod koniec kolega z Bydgoszczy zaczął mnie “podjadać”, więc zacząłem przyspieszać i tym mnie bardzo zmotywował. Na ostatnich 200 metrach dałem z siebie jeszcze więcej i jakoś poszło – opowiadał „na gorąco” Aleksandrowski.

W klasyfikacji generalnej drużynowej po raz drugi z rzędu wygrały studentki Uniwersytetu Gdańskiego, które wyprzedziły Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. W rywalizacji panów złoto obronili zawodnicy Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, którzy uplasowali się przed Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Akademickie Mistrzostwa Polski były ukoronowaniem dwudniowych zmagań rozgrywanych w hali Wojskowej Akademii Technicznej. W sobotę odbyła się pierwsza, historyczna edycja Pucharu AZS osad wioślarskich. Chęć udziału wyraziło 30 osad. Uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach: męskich, żeńskich i mieszanych. Do pokonania był dystans 500 metrów zaprogramowany dla każdej osady. Choć formuła takich zawodów na ergometrach jest rzadko spotykana, to miała ona przypomnieć o drużynowym duchu wioślarstwa i być dobrą rozgrzewką przed docelowym startem. Bardziej niż w przypadku indywidualnych startów liczyło się zgranie, wspólna taktyka i oczywiście dobra zabawa.

– Dla mnie to było super urozmaicenie, bo dystans 500 m jest zupełnie inny niż tysiąc. Można zacząć trochę bardziej dynamicznie i utrzymać większe waty na jeździe torowej oraz szybciej zacząć też finisz. Każdy dokłada swoją cegiełkę, żeby pokonać dystans, ale wspólne tempo nie ma tu znaczenia. Wspólne tempo pomaga osadom na wodzie, żeby zachować balans. Tu najlepiej, jak każdy wpakuje jak najwięcej w „ergosa”. Bardzo mi się to podobało i chciałbym to jeszcze zobaczyć w przyszłym roku – ocenił Maciej Smreczak z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Wśród osad żeńskich i mieszanych najlepsza była Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (1:40,70), a w klasyfikacji męskiej zwyciężył Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie (1:24,30). W klasyfikacji drużynowej zwyciężyła AGH Kraków przed PUM Szczecin i UW Warszawa.

Organizatorem AMP w ergometrze wioślarskim był AZS Warszawa. Partnerami wydarzenia byli miasto stołeczne Warszawa oraz Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie. Patronat nad zawodami sprawował Polski Związek Towarzystw Wioślarskich.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Akademickie Mistrzostwa Polski w ergometrze wioślarskim w Warszawie

Klasyfikacja generalna kobiet

1. Uniwersytet Gdański
2. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
3. Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku

Klasyfikacja generalna mężczyzn

1. Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
2. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
3. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Kobiety

Waga lekka

1. Klaudia Pankratiew (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy) 3:30.0
2. Dominika Kras (Uniwersytet Gdański) 3:32.6
3. Dorota Moskowicz (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie) 3:35.3


Waga open

1. Anna Khlibenko (Politechnika Gdańska) 3:16.3
2. Monika Trawczyńska (Uniwersytet Gdański) 3:16.8
3. Izabela Pawlak (Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku) 3:20.4

Mężczyźni

Waga lekka
1. Jan Aleksandrowicz (Politechnika Gdańska) 2:59.5
2. Dawid Wachowicz (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy) 3:00.4
3. Patryk Golaska (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie) 3:03.2

Waga open
1. Piotr Kotyla (Uniwersytet Rzeszowski) 2:44.4
2. Piotr Płomiński (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy) 2:46.3
3. Bartłomiej Paczkowski (Uniwersytet Rzeszowski) 2:47.0

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024