Czytasz: Uczniowie z Dąbrowy Górniczej najlepsi w Europie! [WIDEO]

Uczniowie z Dąbrowy Górniczej najlepsi w Europie! [WIDEO]

Licealiści I LO im. Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej zwyciężyli w europejskim konkursie filmowym.


Międzynarodowy Konkurs Filmowy, organizowany przez austriacką organizację Centropa (Central Europe Center for Research and Documentation) był skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Polski, Słowacji, Czech i Węgier. W tym roku wpłynęło na niego kilkadziesiąt filmów, w których powstanie zaangażowanych było ponad 250 osób.

Uczniowie dąbrowskiego liceum stworzyli film pt. „Jak w nieludzkich warunkach pozostać człowiekiem”. Obraz przedstawia bohaterstwo mieszkańców Dąbrowy Górniczej, Franciszka i Marii Kożuchowskich, którzy za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej zostali odznaczeni medalem Sprawiedliwi wśród Narodów Świata.

Zobacz zwycięski film:

Ogłoszenie wyników odbyło się pod koniec maja w Budapeszcie w Holocaust Memorial Center. Oprócz udziału w uroczystej gali, na której uhonorowano laureatów, uczniowie uczestniczyli też w warsztatach, spotkaniach z młodzieżą z państw Grupy Wyszehradzkiej oraz zwiedzali stolicę Węgier.

Wielki filmowy sukces młodzieży jest wspólnym dziełem Patryka Leksa, Marleny Janusz, Wiktorii Banaś, Patryka Cembrzyńskiego oraz ucznia Technicznych Zakładów Naukowych, Kacpra Halejaka. Pieczę nad produkcją filmową sprawowała Monika Antosik.

Fot. I LO w Dąbrowie Górniczej