Czytasz: Znowu burza wokół uchwały antysmogowej. Czy będą zwolnienia w górnictwie?

Znowu burza wokół uchwały antysmogowej. Czy będą zwolnienia w górnictwie?

Ceny dla zwykłych odbiorców szybują w górę! Prezes PGG: spółka ofiarą "bezwzględnych instrumentów prawnych". Był zysk w górnictwie. Czy teraz będzie strata?

- Według jednego z opracowań na rok 2018, powinniśmy zamknąć 40 proc. mocy wydobywczych i zwolnić połowę ludzi. Takie dokumenty powstawały niespełna rok temu, kiedy tworzono PGG - mówi Tomasz Rogala.

1 września zaczną obowiązywać przepisy uchwały antysmogowej przyjętej przez Sejmik Województwa Śląskiego. Polska Grupa Górnicza PGG wycofała z oferty indywidualnej muły węglowe i flotokoncentraty. Dziś prezes Tomasz Rogala przyznał, że ta decyzja, to wielomilionowe straty największej spółki węglowej w kraju. 

Zgodnie z szacunkami przedstawicieli PGG, przyjęte przez samorządy uchwały antysmogowe oznaczają spadek sprzedaży o 4 mln ton i obniżenie przychodów ze sprzedaży węgla na poziomie 600 mln zł.

Uchwała antysmogowa oznacza dla PGG wycofanie z rynku ponad 2 mln ton węgla grubego i miałów.

- Ponad 2 mln ton miałów i węgli grubych wycofamy, nie możemy ich sprzedać, nie powinno się ich spalać na terenie tych dwóch województw, pomimo tego, że są jakościowo dobre - mówił Tomasz Rogala

Prezes PGG zaznaczył, że spółka nie jest w stanie w tak krótkim czasie zmodernizować zakładów przeróbczych i procesu produkcyjnego, by już teraz zaoferować o 2 mln ton bardziej ekologiczny węgiel. Oznacza to, że ekogroszek będzie pochodził z importu.

- To skutek ekonomiczny określonego działania, które pod względem ekologicznym jest bardzo łatwo sprzedawalne, fajne marketingowo, ale w sensie ekonomicznym ono mówi tak: nie PGG, a węgiel importowany i z tym się musimy liczyć - dodał Tomasz Rogala.

Tomasz Rogala podkreśla, że podchodzi do nowego prawa „z pełnym poszanowaniem”. Jest jednak zaskoczony tempem wprowadzenia zmian i zdziwiony, że w stosunku do tak ważnego podmiotu gospodarczego, jakim jest PGG, „w sposób bezwzględny stosuje się tego typu instrumenty”.

- My ze swojej strony wywiązaliśmy się z zadania, a teraz wszystko po stronie pana marszałka i zobaczymy, jak dzielnie będzie pan marszałek kontrolował swoich użytkowników, czyli swoich wyborców - podsumował prezes PGG.

Rogala zapewnił, że spółka w tym roku, wydobywając ponad 30 mln ton węgla, poradzi sobie z realizacją nowego prawa i nie powinno to wpłynąć na jej kondycję.

- Największe uderzenie będzie skierowane w kierunku odbiorców indywidualnych. To wzrost opłat za ogrzewanie od 2400 do 4600 zł. Pamiętajmy, że nie każdy ma tak duży budżet, żeby taką podwyżkę unieść - powiedział prezes PGG.

Czytaj więcej