Czytasz: Uchwała antysmogowa wchodzi w życie

Uchwała antysmogowa wchodzi w życie

Od 1 września zakaz palenia mułem.

Od 1 września w życie wchodzi uchwała natysmogowa, w praktyce oznacza to, że domów nie będziemy ogrzewać najtańszym paliwem. Nie będzie już można stosować węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 procent.

Dzięki temu jakości powietrza w naszym regionie ma się poprawiać. Warto podkreślić, że sama uchwała nie zakazuje spalania węgla czy drewna, tylko złych jakościowo paliw.

Zawał serca od smogu - przeczytaj rozmowę Silesion.pl z prof. Andrzejem Lekstonem

- Niska emisja nie jest problemem teoretycznym. Negatywne skutki smogu odbijają się na naszym zdrowiu, ale i na jakości życia w regionie. Według wielu badań zajmujemy pod tym względem jedno z ostatnich miejsc wśród regionów europejskich i przyszła pora, by uświadomić sobie negatywne skutki tego zjawiska. Dlatego problem ograniczenia niskiej emisji traktujemy priorytetowo – przekonuje marszałek Wojciech Saługa.


Uchwała wprowadza też istotne zapisy dla tych, którzy planują instalację urządzeń grzewczych.

Będzie trzeba wymienić piece

Od jutra użytkownicy będą mieli określony czas, by zaopatrzyć się w kotły minimum klasy 5 lub spełniające wymogi ekoprojektu. Harmonogram wymiany pieców i kotłów został rozłożony na 10 lat i wskazuje cztery daty graniczne wymiany kotłów w zależności od długości ich użytkowania.

W przypadku kotłów eksploatowanych powyżej 10 lat od daty produkcji trzeba będzie je wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku. Ci, którzy użytkują kotły od 5-10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 roku, a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na kotły 3 i 4 klasy była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027.

Przypomnijmy: Sejmik Województwa Śląskiego przyjął uchwałę antysmogową dla regionu jednogłośnie 7 kwietnia 2017 roku. Jej projekt był efektem pracy powołanego przez marszałka zespołu ekspertów, który wypracował ostateczną wersję przepisów.

Uchwała antysmogowa przyjęta jednogłośnie!

- Przyszedł czas, by od etapu tworzenia prawa przejść do jego wdrażania w życie. Po raz kolejny apelujemy do strony rządowej o wprowadzenie stosownych zapisów dotyczących norm jakości paliw i sprzedawanych kotłów. Bez tego nie uda nam się walczyć skutecznie ze zjawiskiem niskiej emisji – dodaje marszałek Saługa.

Wszystkie informacje dotyczące zapisów uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego można znaleźć na specjalnie stworzonej stronie: powietrze.slaskie.pl

Czytaj więcej