Czytasz: Tyta dla pierwszaka. Z Barbie i samochodzikami?

Tyta dla pierwszaka. Z Barbie i samochodzikami?

Do rozpoczęcia roku szkolnego pozostało niewiele. Czas przygotować wyprawkę dla pierwszoklasisty. Co tam zeszyty czy książki, najważniejsza jest tyta. Naturalnie na Śląsku.

Tyta, zwana również rogiem obfitości, to bez wątpienia nieodłączny element każdego pierwszoklasisty. Sprawia, że pierwszy dzień w szkole nabiera słodkości i umila chwile malucha w nowym otoczeniu.

1927 , Pierwszy dzień w drodze do szkoły
źródło: fotopolska.eu

Zwyczaj wręczania pierwszakom tyty pojawił się w naszym regionie w okresie międzywojennym. Wówczas dzieci były obdarowywane tytami, czyli dużymi torebkami wypełnionymi słodkościami. Zdjęcie pierwszoklasistów z podarunkiem od rodziców było obowiązkowe. Skąd wziął się zwyczaj obdarowywania dzieci tytą?

Historia tyty dla pierwszoklasisty. Skąd taka nazwa?

Tradycja obdarowywania maluchów słodyczami ma związek z kulturą antyczną. Tyta wzoruje się na rogu obfitości, jakim był w mitologii greckiej ułamany róg kozy Amaltei, piastunki małego Zeusa. Miał się napełniać wszystkim tym, o czym zamarzył jego właściciel.

Zdjęcia: Gość Niedzielny, chorzowianin.pl, siemianowice.pl, Wiadomości Rudzkie

Zwyczaj ten ewoluował w Niemczech, gdzie tyty były wypełnione w głównej mierze przyborami szkolnymi. Polska wersja rogu obfitości miała w środku same słodycze. Była własnoręcznie wykonana przez babcie lub mamę. Oklejona naklejkami, owinięta bibułą i celofanem.

TYTA DZIŚ: CO WŁOŻYĆ DO TYTY?

źródło: Marko Zabawki

Dzisiejsze tyty różnią się od tych, które otrzymywali pierwszego dnia szkoły nasi rodzice. Przede wszystkim nie trzeba ich wykonywać w domu - możemy je kupić w każdym większym markecie, posiadającym dział z artykułami szkolnymi. Ich cena to 10 - 30 złotych. Możemy wybrać ich wzór - np. nawiązujący do samochodzików, lalki Barbie lub motywu z popularnej bajki lub animowanego filmu.

Wnętrze tyty na przestrzeni lat nie zmieniło się. Nadal pozostaje wypełnione słodkościami - począwszy od żelek, cukierków, lizaków, aż po pianki, bakalie a nawet... czipsy.

Czytaj więcej