Czytasz: Tysiące osób przed Bazyliką Mariacką. Trwa pogrzeb Pawła Adamowicza

Tysiące osób przed Bazyliką Mariacką. Trwa pogrzeb Pawła Adamowicza

W sobotę, o godzinie 12:00 rozpoczął się pogrzeb Pawła Adamowicza.

Pogrzeb Pawła Adamowicza w Gdańsku

Msza święta rozpoczęła się w samo południe, w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Homilię wygłosi abp. Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Bazylika, w której odbywa się pogrzeb zmarłego prezydenta pęka w szwach. Tysiące ludzi jest zgromadzonych również przed kościołem.

Na pogrzebie Pawła Adamowicza, oprócz rodziny i tysięcy mieszkańców całego kraju, pojawili się także politycy, dziennikarze i znane osobistości. Wśród nich jest m.in. Andrzej Duda, Donald Tusk, Lech Wałęsa, Piotr Gliński, Jerzy Buzek, Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Aleksander Kwaśniewski. Nie zabrakło również przedstawicieli województwa śląskiego.

W uroczystościach w Bazylice Mariackiej bierze udział około 3500 osób. Przed Bazyliką zgromadziły się tysiące mieszkańców z całego kraju.

Rodzina Pawła Adamowicza poprosiła, aby zamiast kwiatów czy zniczy tradycyjnie składanych podczas pogrzebu, przekazać pieniądze na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i hospicjum księdza Dutkiewicza.

W związku z prośbą rodziny, również w Katowicach odbędzie się specjalna zbiórka.

– W sobotę uruchamiamy wspólnie z Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Dom Aniołów Stróżów” zbiórkę. Na katowickim Rynku od godziny 11.00 do 15.00 będą obecni wolontariusze, którzy będą z puszkami zbierać środki na rzecz wskazanych przez rodzinę podmiotów. – poinformował Marcin Krupa.

 Żałoba narodowa po śmierci Pawła Adamowicza

Uroczystości pogrzebowe Pawła Adamowicza rozpoczęły się już w czwartek o godzinie 15:00 uroczystą sesją Rady Miasta Gdańska w Dworze Artusa. W piątek, o godzinie 17:00 wyruszył pochód, który odprowadzi trumnę prezydenta Pawła Adamowicza ulicami miasta do Bazyliki Mariackiej. Właśnie od tego momentu zaczęła obowiązywać żałoba narodowa. 

W związku z tym, Związek Miast Polskich wystosował apel do władz samorządów, aby umożliwiły mieszkańcom uczczenie śmierci tragicznie zmarłego.

– Żegnamy Pawła Adamowicza, Prezydenta Miasta Gdańska, wspaniałego człowieka, wielkiego samorządowca, naszego Przyjaciela z Unii Metropolii Polskich i Związku Miast Polskich. Apelujemy do włodarzy wszystkich samorządów, aby w czasie sobotnich uroczystości pogrzebowych umożliwili swoim mieszkańcom zebranie się na centralnych placach swoich miast i zapalenie zniczy. W obecnej sytuacji jedynie nasze myśli i wsparcie duchowe są w stanie wesprzeć Rodzinę i mieszkańców Gdańska. Niech ten okres żałoby będzie czasem zadumy, spokoju i zastanowienia. – apelowali przedstawiciele Zarządu Miast Polskich.

Wiele miast w woj. śląskim przychyliło się do powyższego apelu. Dla przykładu, w Rybniku mieszkańcy mogą oddać się zadumie śledząc na telebimie wystawionym na rynku transmisję z pogrzebu.