Czytasz: Tysiące mężczyzn w Piekarach Śląskich

Tysiące mężczyzn w Piekarach Śląskich

Najważniejsze wydarzenie religijne na Górnym Śląsku trwa już od 1947 roku. W tegorocznej Pielgrzymce Mężczyzn i Młodzieńców w Piekarach Śląskich wziął udział prezydent Andrzej Duda.

AKTUALIZACJA 12:45

Msza zakończyła się słowami pozdrowienia, które wypowiedział papież Franciszek na placu św. Piotra. Abp Wiktor Skworc zapewnił także prezydenta, że miejsce dla niego będzie zarezerwowane co roku. Zaproszenie na coroczną pielgrzymkę skierował do metropolity krakowskiego i wrocławskiego.

„Czas rozwiązać problemy frankowiczów”

Metropolita wrocławski abp Józef Kupny w homilii nawiązał do konieczności wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę. Podkreślił, że rodzina jest największą wartością. Gratulował 10. edycji metropolitalnego święta rodziny.

- Program 500+ Za to rządowi należą się słowa uznania. Ale w dalszym ciągu rodziny czekają na wolne niedziel. To problemem nie tylko pracownika, ale także rodziny, która chce ten dzień spędzić ze sobą. Problem dzieci, które czekają na mamę. męża, który chce być tego dnia z żoną - mówi abp Józef Kupny
 

Metropolita wrocławski wezwał do rozwiązania problemów tzw. „frankowiczów”. Przewodniczący rady ds. społecznych powiedział, że otrzymuje wiele dramatycznych listów z prośbą o pomoc.

- Rzecz dotyczy nie tylko ekonomii, Prosimy o bardziej zdecydowane działania na rzecz wszystkich, którzy sami nie mogą sonie poradzić - apelował do prezydenta Andrzeja Dudy.

Abp Józef Kupny wezwał do wstrzymania licytacji komorniczych do czasu systemowego rozwiązania tej kwestii.

- Kościół tak jak matka nie pyta jak do tego doszło, nie orzeka o winie, ale udziela pomocy i opatruje rany. Tu chcemy sobie wzajemnie pomagać, budować rodzinę dzieci bożych i czuć się odpowiedzialnymi i solidarnymi.

„Niedziela Boża i nasza - tego żądamy”

Wiktor Skworc w powitaniu pielgrzymów podkreślał wartość metropolii, konieczność troski o rodzinę oraz zakazu handlu w niedzielę. Osobiście wezwał wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego o wsparcie działań sejmiku województwa śląskiego w walce ze smogiem. Zaapelował do mężczyzn o zachowanie trzeźwości, a do przedstawicieli władzy wprowadzenie przepisów ograniczających sprzedaż alkoholu.

- Niedziela Boża i nasza - tego żądamy. 

Gorąca paląca sprawa niedzieli. Wkrótce minie rok od złożenia przez związek Solidarność wniosku o ograniczenie handlu w niedzielę i dni świąteczne. Podkreśla wartość niedzieli. Niestety w niektórych środowiskach politycznych i gospodarczych. trwa zakulisowe targowanie się o niedzielę ze stroną związkową. Strona kościelna nie bierze w tych targach udziału. 

Witam jako pielgrzyma prezydenta RP Andrzeja Dudę. Witamy w domu i dziękujemy za wizytę w Katowicach i podpisanie ustawy metropolitalnej w województwie śląskim. Bardzo za ten gest dziękujemy. Oczywiście liczymy, że samorządy Górnego Śląska i Zagłębia wykorzystają ten instrument do poprawy sytuacji i rozwoju naszej aglomeracji - mówi metropolita katowicki Wiktor Skworc.

PROCESJA Z OBRAZEM MATKI BOSKIEJ PIEKARSKIEJ:

 


WCZEŚNIEJ PISALIŚMY:

- Zapraszam cały męski świat górnośląskiej metropolii do modlitwy przed obliczem Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej - napisał abp Wiktor Skworc.

W niedzielę, 28 maja odbywa się się tradycyjna pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar. W tym roku przypada ona w 100. rocznicę objawień fatimskich.

Co roku w ostatnią niedzielę maja do sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej przybywają dziesiątki tysięcy wiernych.

Prezydent Andrzej Duda weźmie dziś udział Pielgrzymce Mężczyzn i Młodzieńców w Piekarach Śląskich. Zgromadzonych na kalwaryjskim wzgórzu powita arcybiskup Wiktor Skworc, później rozpocznie się msza święta, koncelebrowana pod przewodnictwem nowego metropolity krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Homilię wygłosi metropolita wrocławski arcybiskup Józef Kupny. Podczas popołudniowego nabożeństwa majowego słowo do pielgrzymów skieruje biskup Tadeusz Bronakowski - przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości Konferencji Episkopatu Polski.

Plan uroczystości 

Uroczystości na kalwaryjskim wzgórzu rozpoczną się o godz. 8 godzinkami o Niepokalanym Poczęciu NMP i modlitwą różańcową, po której o godz. 9.30 procesja przejdzie z obrazem Matki Bożej Piekarskiej na Kalwarię. 

O godz. 10.45 wierni będą uczestniczyli w mszy świętej. Dalsza część uroczystości przewidziana jest o godz. 13.45, kiedy to poprowadzona zostanie Godzina Młodzieżowa z gościem specjalnym, którym będzie bp Moses Hamungole z Zambii. O godz. 15 bp Adam Wodarczyk odprawi nabożeństwo majowe, a bp Tadeusz Bronakowski z Łomży - przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości - wygłosi homilię. Procesja do bazyliki przejdzie o godzinie 16.

TRADYCJA PIELGRZYMOWANIA DO PIEKAR

Majowe pielgrzymowanie do Piekar Śląskich ma długą tradycję i należy do najważniejszych wydarzeń religijnych na Górnym Śląsku. Stanowa pielgrzymka mężczyzn przybywa tu od 1947 roku. Przez kilkanaście lat do Piekar pielgrzymował ówczesny metropolita krakowski Karol Wojtyła, który jako papież co roku kierował do piekarskich pielgrzymów swoje specjalne posłanie. Wierni ze śląskich miast i miasteczek przybywają na piekarskie wzgórze najczęściej zgodnie z tradycją pieszo, grupy z odleglejszych miejscowości docierają też rowerami i autobusami.

Sanktuarium było zawsze miejscem, gdzie wybrzmiewał społeczny głos Kościoła. Nie bez przyczyny mówi się, że Piekary są duchową stolicą Śląska, a Matka Boża Piekarska czczona jest jako Matka Miłości i Sprawiedliwości Społecznej.

Czytaj więcej