Czytasz: Tysiąc kapłanów na Jasnej Górze. Pielgrzymkowa mobilizacja

Tysiąc kapłanów na Jasnej Górze. Pielgrzymkowa mobilizacja

Ponad 100 tys. osób ma przybyć w sierpniu do Częstochowy w pieszych pielgrzymkach z całego kraju. Jak informuje Jasna Góra i władze miasta, wszystko jest gotowe na ich przyjęcie.

Sierpień w największym polskim sanktuarium to tradycyjnie miesiąc, w którym odwiedza je najwięcej pątników. Punkty kulminacyjne sezonu pielgrzymkowego to święta maryjne 15 i 26 sierpnia, przy czym najwięcej grup pieszych przybywa do Częstochowy w dni poprzedzające święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Matki Bożej Częstochowskiej. W tym roku obchody tego drugiego będą połączone z głównymi uroczystościami jubileuszu 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Tysiąc mszy św. jednego dnia

„Mobilizujemy siły - te duchowe do obsługi pielgrzymów, ale i te zewnętrzne, bo pielgrzym wielu rzeczy oczekuje tu na Jasnej Górze, a więc modlitwa, sakramenty święte – mówi ojciec Sebastian Matecki, rzecznik prasowy Jasnej Góry. Dodaje, że każda z pielgrzymek odprawia mszę świętą. - Czasem jednego dnia odprawia ją aż tysiąc kapłanów - podkreśla o. Matecki.

Woda pitna, zabezpieczenie medyczne i przenośne toalety

Szczyt pielgrzymkowy oznacza też mobilizację służb miejskich i policji, dbających m.in. o zabezpieczenie tras wejść poszczególnych grup do miasta, zapewnienie opieki medycznej, przenośnych toalet czy dostępu do wody pitnej. - Na pewno jest to wyzwanie. Wiadomo, że każde większe zgromadzenie pielgrzymów pod Jasną Górą też trzeba dodatkowo zabezpieczyć. Mamy to już przetrenowane, rokrocznie wykonywane, więc myślę, że ta wieloletnia tradycja pielgrzymowania do Częstochowy na pewno pomaga w tym, że służby miejskie już wiedzą co robić – zapewnia Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Częstochowie.

A co jak pielgrzym się zgubi?

Pełniący obowiązki naczelnika Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Paweł Zasępa przyznaje, że co roku problemem są pielgrzymi, którzy zgubili swoją grupę. - Radziłbym organizatorom pielgrzymek przekazać uczestnikom wszystkie informacje - od numeru telefonu, poprzez wskazanie miejsca, numeru autokaru, określić gdzie się mają spotkać, o której godzinie – mówi. Apeluje, by natychmiast, ale bez zbędnej paniki, informować odpowiednie służby o ewentualnych nietypowych sytuacjach, mogących potencjalnie stanowić zagrożenie terrorystyczne.

Która pielgrzymka będzie najliczniejsza?

Kulminacja szczytu pielgrzymkowego nastąpi 14 sierpnia – w tym dniu w pieszych pielgrzymkach do miasta ma wejść ok. 24 tys. osób. Niewiele mniej, bo ponad 23 tys., ma dotrzeć do Częstochowy dzień wcześniej. Kolejnym dniem szczytu pieszych wejść będzie 25 sierpnia, kiedy do Częstochowy przyjdzie blisko 15 tys. pątników.

Najliczniejszą z pielgrzymek zgłoszonych do częstochowskiego magistratu będzie ta organizowana przez Kurię Diecezjalną w Tarnowie. 9 tysięcy pielgrzymów stąd odwiedzi Jasną Górę 25 sierpnia. Niewiele mniej liczna będzie – podzielona na osiem grup odpowiadających różnym wspólnotom lokalnym – 37. Pielgrzymka Krakowska, w której 11 sierpnia wejdzie do Częstochowy prawie 8,8 tys. osób.

Czytaj więcej