Czytasz: Tylko u nas wizualizacja Stadionu Śląskiego - Narodowego

Tylko u nas wizualizacja Stadionu Śląskiego - Narodowego

Mecze reprezentacji Polski wrócą do "Kotła Czarownic".

Zbigniew Boniek, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej deklaruje, że przynajmniej dwa mecze piłkarskiej reprezentacji Polski będą rozgrywane na Stadionie Śląskim. Podczas spotkania z marszałkiem województwa śląskiego Wojciechem Saługą, panowie przypomnieli, że to śląski, a nie warszawski stadion ma wciąż statut Stadionu Narodowego i nigdy nie uległo to zmianie.

Wracamy do pierwszej ligii - mówi Krzysztof Klimosz prezes Stadionu Śląskiego. Wszystkimi naszymi działaniami odczarowujemy stadion pod wydarzenia sportowe, muzyczne i kulturalne.  

Śląski jest zamknięty od jesieni 2009 roku, kiedy rozpoczął się końcowy etap jego modernizacji, czyli przede wszystkim montaż dachu. Tę operację na kilka lat wstrzymały pękające "krokodyle" podtrzymujące dach, które nie tylko wstrzymały remont, ale spowodowały też, że największa piłkarska impreza, Euro 2012, ominęła Chorzów.

Teraz wszystko ma się zmienić

W grudniu zeszłego roku zakończył się montaż dachu o powierzchni 43 tysięcy metrów kwadratowych, największego w Europie. Już w styczniu przyszłego roku rozpoczną się prace wykończeniowe. Zakup i montaż krzesełek, przygotowanie murawy, zagospodarowanie terenu wokół stadionu. Jednym słowem ostatnie szlify przed wielkim otwarciem. Wszystkie prace potrwają do połowy czerwca. Potem czas na odbiór techniczny, a we wrześniu wielkie otwarcie. 

Dokładnej daty jeszcze nie znamy - przyznaje prezes Klimosz.
- Na pewno będzie to najgorętszy wrzesień na Śląsku od lat. Planowanych jest kilka imprez, wielkie otwarcie sportowe, muzyczne i dzień otwarty dla mieszkańców regionu - .

 

 

 

W historii Stadionu Śląskiego reprezentacja Polski zagrała na nim 55 meczów, odnosząc 23 zwycięstwa. To tutaj zbierało się sto tysięcy widzów na meczach z ZSRR czy Jugosławią. Śląski zyskał też dumny przydomek „kotła czarownic” nadany przez angielskich dziennikarzy. Miało to miejsce dzień po wygranym przez naszych piłkarzy 2:0 meczu w eliminacjach mundialu 1974. W tamtym pamiętnym meczu bramki zdobyli Robert Gadocha i Włodzimierz Lubański. Tu odbyły sie niezapomniane koncerty The Rolling Stones, U2 i Metalliki. Śląski był, wraz z katowickim Spodkiem, centrum wydarzeń masowych na Górnym Śląsku. Stadion Śląski zawsze słynął bowiem z dobrej akustyki i świetnego nagłośnienia. To się nie zmieni, wręcz przeciwnie.

 - Jestem przekonany o najlepszej akustyce naszego stadionu w Polsce i najlepszej pojemności koncertowej - zapewnia prezes.  

Kolorystyka stadionu, niebiesko-żołta, jest zgodna z barwami województwa województwa śląskiego. Zakładany koszt modernizacji Stadionu Śląskiego ma zamknąć się w 586 milionów złotych. Po zakończeniu przebudowy Stadion Śląski w Chorzowie ma pomieścić 55 tysięcy widzów. Okazuje się jednak, że jest możliwe, żeby tych miejsc było więcej. Nawet 60 tysięcy!

Czytaj więcej