Czytasz: Tydzień po tragedii w Karwinie kopalnia wznawia wydobycie

Tydzień po tragedii w Karwinie kopalnia wznawia wydobycie

27 grudnia zostanie wznowione wydobycie w kopalni, w której tydzień wcześniej zginęło 13 górników.

Ivo Czelechowsky, rzecznik spółki Kopalnie Ostrawsko-Karwińskie poinformował, że 27 grudnia w kopalni węgla kamiennego CSM w Karwinie wznowione zostanie wydobycie. W czwartek do pracy ma wrócić 800 górników. 

Jak dodał Czelechowsky, z prac będzie wyłączona część kopalni, w której doszło do tragicznych wydarzeń. W miejscu wybuchu wciąż panuje bardzo wysokie stężenia gazów, w najbliższych tygodniach władze kopalni będą tam przeprowadzać pomiary przy użyciu specjalistycznego sprzętu.

Tragedia w Karwinie: W kopalni doszło do wybuchu metanu

Przypomnijmy, do tragedii doszło w czwartek (20 grudnia) o godzinie 17:16. W kopalni węgla kamiennego CSM w Karwinie, w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego doszło do wybuchu metanu. 13 górników nie żyje – 12 Polaków i Czech.

Ofiary katastrofy górniczej z woj. śląskiego byli mieszkańcami Zabrza, Chałupek, Gliwic, Jastrzębia-Zdroju, Goleszowa, Cieszyna, Mysłowic i powiatu będzińskiego. Trzech górników pochodziło z województw: kujawsko-pomorskiego świętokrzyskiego i wielkopolskiego.

W niedzielę, 23 grudnia, ratownicy znaleźli ciała trzech górników, którzy zginęli w wyniku wybuchu metanu. Ivo Czelechowsky, rzecznik spółki Kopalnie Ostrawsko-Karwińskie, sytuacja na dole jest na tyle niebezpieczna, że akcja poszukiwawcza została przerwana. Ratownicy wrócą w miejsce wypadku dopiero wtedy, gdy warunki ulegną poprawie. Pod ziemią pozostały zwłoki dziewięciu górników.

fot. ViFI.pl