Czytasz: Tychy: Specjalne opaski dbają o zdrowie i bezpieczeństwo seniorów

Tychy: Specjalne opaski dbają o zdrowie i bezpieczeństwo seniorów

Sprawdzają tętno, poinformują najbliższych seniora o upadku, a także pomogą wezwać pomoc.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tychach realizuje projekt, w ramach którego tyscy seniorzy dostają m.in. specjalne opaski monitorujące podstawowe funkcje życiowe.

- Dzięki temu urządzeniu mamy informację m.in. o  tętnie czy temperaturze ciała osoby która ją nosi. Jest także specjalny sygnał SOS oraz sygnał „upadek” . Dzięki temu mamy od razu informację, że coś złego dzieje się z nasza babcią, dziadkiem czy rodzicem. Za pomocą jednego przycisku na opasce osoba starsza może wezwać pomoc. Powiadomienie sms może trafić do trzech wskazanych osób – mówi Sylwia Walter – pracownik MOPS w Tychach.

Opaska zawiera także lokalizator, bardzo przydatny, gdy osoba nosząca opaskę cierpi np. na chorobę Alzheimera. Do obsługi programu uruchomiono także specjalną platformę.  Z opasek korzysta na razie 6 osób. Wskazani opiekunowie na bieżąco mogą monitorować stan zdrowia bliskich. Kto może się ubiegać o dostanie takiej pomocy?

- Opaskę może dostać każdy niesamodzielny mieszkaniec miasta w wieku 60+ . Po złożeniu wniosku do MOP, pracownik socjalny projektu przeprowadza wywiad z zainteresowanymi osobami –mówi Joanna Bebek – pracownik socjalny projektu.

Opaska jest jednym z elementów programu, na który tyski MOPS otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej. Oprócz tego, projekt zakłada tzw. „pomoc sąsiedzką”. 

- Chodzi o to, by w jakiś sposób wspomóc osoby, które i tak pomagają swoim starszym, często samotnym sąsiadom. Dla nich to bardzo ważne, by pomagała im osoba której ufają, którą znają. Uczestnicząc w programie opiekunowie otrzymają za swoją pracę symboliczne wynagrodzenie – mówi Paweł Kasprzyk z MOPS w Tychach.

Do programu mogą zgłosić się także rodziny, które opiekują się swoimi bliskimi w podeszłym wieku. Będzie można wziąć udział w szkoleniach m.in. z opieki pielęgnacyjnej i spotkaniach w grupach wparcia. Oprócz tego można skorzystać także z pielęgnacyjnych usług opiekuńczych

- Problem starzejącego się społeczeństwa coraz bardziej nas dotyka. Dziś istotą pomagania jest odejście od pomocy instytucjonalnej na rzecz środowiskowej. W tym projekcie dedykowanym seniorom chcemy podtrzymywać i wzmacniać ich samodzielność – dodaje Paweł Kasprzyk.

Projekt "Po ludzku, po sąsiedzku, u siebie" adresowany jest do niesamodzielnych mieszkańców Tychów, którzy ukończyli 60 lat, realizowany będzie do 31 grudnia 2020 roku.

fot. UM Tychy