Czytasz: Tychy przejmą dziś Szpital Wojewódzki

Tychy przejmą dziś Szpital Wojewódzki

"To pierwsze takie przejęce w historii".

Dziś o godz. 12 samorząd tyski przejmie od marszałka województwa tutejszy szpital wojewódzki.

- To pierwsze takie przejście w historii Sejmiku Województwa - zaznacza Ewa Grudniok, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Tychy.

Starania nad przejęciem szpitala trwały dwa lata

Przypomnijmy: W 2012 r. szpital był w fatalnej kondycji. Wówczas władze województwa śląskiego, przekształciły szpital w spółkę Megrez Sp. z o.o. W lutym 2014 r. Urząd Marszałkowski chciał sprzedać szpital, ale prezydenci i wójtowie okolicznych miast i gmin obawiali się oddać szpital w nieznane ręce. Istniały obawy, że prywatny właściciel kupi szpital tylko po to, aby otrzymać kontrakt, który zostałby przekazany innemu nowemu podmiotowi.

Prywatne szpitale w sieci?

Tak się jednak nie stało i w marcu 2014 roku podpisano list intencyjny, na mocy którego podniesiono kapitał zakładowy spółki Megrez. Pismo podpisał z ramienia województwa śląskiego ówczesny marszałek Mirosław Sekuła. Na spłacenie długu zrzuciło się województwo śląskie, Tychy, powiat bieruńsko-lędzińskim, Lędziny, Imielin, gmina Bojszowy oraz gmina Chełm Śląski. Pieniądze nie trafiły wówczas do kasy, lecz zostały przeznaczone na remont placówki.

W 2015 r. podczas sierpniowej sesji radni wojewódzcy podjęli jednogłośnie uchwałę w sprawie “podjęcia działań zmierzających do zbycia na rzecz Miasta Tychy udziałów województwa śląskiego w spółce Megrez oraz nieruchomości będących własnością województwa śląskiego”.

Choroba w Śląskiej Izbie Lekarskiej? Pracownice: „szef nas nęka”

Województwo śląskie jest jeszcze większościowym udziałowcem szpitala, posiada 50,75 proc udziałów, a miasto Tychy 47,01 proc. w kapitale zakładowym.

W tyskim szpitalu działa 13 oddziałów, przychodnie specjalistyczne, świadczona jest pomoc nocna i świąteczna. Opieką medyczną objęci są tu głównie mieszkańcy Tychów i powiatu bieruńsko-lędzińskiego.

Czytaj więcej