Czytasz: Twoje 5 km pomoże w budowie hospicjum

Twoje 5 km pomoże w budowie hospicjum

Do ciężko chorych muszą dojeżdżać. Niebawem w Sosnowcu powstanie jednak hospicjum stacjonarne. W niedzielę na środulskiej górce biegacze wspierają jego budowę.

Sami nie są w stanie pobiec, choć wielu zrobiłoby to z ogromną przyjemnością. - Pod swoją pieczą mamy około 150 pacjentów – mówi Joanna Śliwińska, rzeczniczka prasowa sosnowieckiego hospicjum im. św. Tomasza Apostoła. I choć placówka działa od 20 lat, nie doczekała się jeszcze statusu jednostki stacjonarnej. Co to oznacza? W budynku przy ul. 3 Maja nie ma łóżek. Jest za to gabinet lekarski i wielu chętnych do pomocy. - Ci, którzy są w stanie, mogą do nas przyjść. Pacjentów w gorszym stanie zdrowia lekarz, pielęgniarka, a także psycholog czy nasz wolontariusz odwiedzają w domach – tłumaczy pani Joanna. I z uśmiechem wspomina wielkanocną akcję mycia okien. - Chorym można pomóc na wiele sposobów – mówi.

Chorzy nie lubią, gdy się naD nimi płacze

Uśmiechów jest tu zresztą więcej niż można by się spodziewać. - Odwiedziła nas ostatnio żona naszego podopiecznego. Pan zmarł przed tygodniem, ale wspólnie wspominałyśmy te najlepsze chwile. Te najzabawniejsze i śmiechu było co niemiara! Większość chorych nie chce, by nad nimi płakano. Wcale im to nie pomaga – mówi pani Joanna. Dodaje, że uśmiechu będzie więcej, gdy uda się dokończyć budowę nowej placówki - Zagłębiowskiego Centrum Wsparcia Opiekuńczo-Rehabilitacyjno-Psychologicznego przy ul. Hubala-Dobrzańskiego w Sosnowcu. - Nazwa jest długa, ale chodzi o to, że dzięki rozbudowie istniejącej tu szkoły (red: hospicjum za 1 proc. wartości kupiło ją od miasta), powstanie hospicjum stacjonarne – zaznacza rzeczniczka prasowa.

Pobiegnij, a pomożesz tym, co nie mogą

Prace idą sprawnie, pogoda sprzyja, wciąż potrzebne są jednak fundusze. Połowę z potrzebnych na placówkę 10 mln zł, dała Unia Europejska. Resztę sponsorzy, darczyńcy, osoby, którym los innych nie jest obcy. Teraz każdy z nas będzie mógł dołożyć swoją „cegiełkę”. W niedzielę na górce środulskiej w Sosnowcu odbywa się V Charytatywny Bieg na rzecz Hospicjum. Organizatorzy - Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Sosnowcu – jak co roku zadbał nie tylko o malowniczą trasę (przebiegać będzie alejkami parku przy górce środulskiej) ale też o stopień trudności. - Łatwy – mówią, dlatego na 5-kilometrowym dystansie zmierzyć będzie mógł się praktycznie każdy.

Atrakcji na środulskiej górce nie zabraknie

W niedzielnej rywalizacji odbywającej się pod hasłem „Zdobądź swoje Monte Cassino” udział biorą dorośli i dzieci. Wpisowe dla tych pierwszych wynosi 50 zł, maluchy do puszki na rzecz hospicjum mogą wrzucić dobrowolny datek. Jak zaznaczają organizatorzy – właśnie dzieci rozpoczną akcję biegania. Ich bieg rozpoczął się o godz. 13, a dystans to jeden kilometr. Dorośli pobiegną o 16, ale cała zabawa rozpoczęła się już o 11. Wówczas działać zaczęło biuro zawodów (zapisać będzie można się na miejscu), a także scena artystyczna.

 Silesion.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Zobacz jak idą prace przy budowie nowej siedziby sosnowieciego hospcjum:

 

Czytaj więcej