Czytasz: Twierdza Katowice. 8 tys policjantów będzie ochraniać miasto [ZDJĘCIA]

Twierdza Katowice. 8 tys policjantów będzie ochraniać miasto [ZDJĘCIA]

W poniedziałek startuje szczyt klimatyczny ONZ. Katowice będą jak obronna twierdza.

W niedzielę rozpoczyna się COP24. To wielkie wydarzenie dla Katowic spowodowało już wprowadzenie na obszarze całego województwa pierwszego stopnia zagrożenia terrorystycznego. Wprowadzono ograniczenia w ruchu. Bezpieczeństwa pilnować ma 8 tys. policjantów i 1 tys strażaków.

CENTRUM DOWODZENIA SŁUŻBAMI W KATOWICACH

Działania wszystkich podmiotów i służb zabezpieczających wydarzenie koordynowane będą z policyjnego zintegrowane stanowisko dowodzenia Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach.

Miejsce wyposażone jest w kilkanaście stanowisk kierowania, przeznaczonych dla przedstawicieli poszczególnych instytucji m.in.: Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Urzędu Miasta w Katowicach.

W zakresie działań policyjnych przygotowano kilka miejsc, w których służbę będą pełnili policjanci odpowiedzialni za kierowanie operacją, ruch drogowy, działania antyterrorystyczne, działania sztabowe i prewencyjne oraz służbę kryminalną. W skład zespołu będą wchodzili mundurowi z Komendy Głównej Policji, Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, Oddziału Prewencji Policji w Katowicach oraz Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.

Boksy są wyposażone w komputery z dostępem do różnych baz danych i systemów, ekrany z dostępem do systemu monitoringu miejskiego, łączność radiową i telefoniczną, sprzęt biurowy oraz mapy miasta Katowice i ważnych obiektów, na których odbywają się spotkania delegacji ONZ.

Każdego dnia pełni tam służbę około 40 policjantów oraz kilkunastu przedstawicieli innych podmiotów.

W związku z działaniem stanowiska, uruchomiono także infolinię dla mieszkańców. Pod numerem telefonu: 32 200 11 11 można uzyskać informacje dotyczące bezpieczeństwa, m.in. utrudnień na drogach, ograniczeń niektórych uprawień związanych na przykład z noszeniem broni lub lotami statków bezzałogowych tzw. dronów.

UTRUDNIENIA W RUCHU

Na każdym skrzyżowaniu stoi patrol policji. Poruszając się po zmroku trudno jest uniknąć blasku policyjnego koguta. Funkcjonariusze policji zwiększyli częstotliwość kontroli pojazdów. Wszystko za cenę bezpieczeństwa ponad 30. tysięcy gości, którzy odwiedzą w ciągu najbliższych tygodni Katowice.

Kilka ulic zostało zamkniętych dla pojazdów. Są to: Olimpijska, Góreckiego, Dobrowolskiego. Będzie jednak zapewniony dojazd do budynków, takich jak biurowiec .KTW czy NOSPR.

Nie zatrzymamy się już na ulicach Roździeńskiego (na odcinku od Dobrowolskiego do Ronda jezdni północnej), Dudy-Gracza (na odcinku od ul. Pańki, aż do al. Roździeńskiego), Pańki (wyjazd z Novotelu, do ul. Dudy-Gracza), Kopalnianej (trasa ul. Markiefki do ul. Ścigały), Dobrowolskiego, Ścigały (od ul. Kopalnianej do ul. Nadgórników) oraz Nadgórników (od ul. Ścigały do ul. Dobrowolskiego).

Zmorą pieszych będzie zamknięcie kładek - z ul. Uniwersyteckiej do Strefy Kultury oraz tej nad ul. Olimpijską. Dodatkowym obciążeniem jest wykluczenie najbliższych okolic Spodka z ruchu pieszych.

Czytaj więcej