Silesion.PL

serwis informacyjny

Tutaj szusowanie na nartach jest najtańsze w Polsce. Dane z paragonów

stok narciarski zima snieg

Który stok narciarski w Polsce kusi najlepszą ceną? Czy w tym roku zapłacimy więcej za szusowanie po górach niż w poprzednim sezonie? Jak wyglądał cennik za tego typu usługi w 2021 roku? Takie informacje znajdują się w najnowszym badaniu przygotowanym przez ekspertów z popularnej aplikacji zakupowej. Oto cała prawda o cenach na stokach narciarskich z perspektywy… paragonów.  

PanParagon to aplikacja do wyszukiwania promocji i dodawania paragonów. Na tej podstawie jesteśmy w stanie sprawdzić, jak zmieniały się ceny poszczególnych produktów czy usług na przestrzeni lat. Z racji rozpoczynających się ferii zimowych przyjrzeliśmy się cennikowi karnetów na wyciągi narciarskie w sezonie wysokim w 2021, 2022, 2023 oraz styczniu tego roku – komentuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon. – W celu dokładniejszej analizy, ceny z 2024 roku dodatkowo zweryfikowaliśmy z informacjami znajdującymi się na oficjalnych stronach poszczególnych stoków narciarskich – dodaje.  

Eksperci w swoim badaniu uwzględnili siedem najpopularniejszych stacji narciarskich w Polsce. Na początek warto sprawdzić, gdzie w tym roku jest najtaniej.  

Narty i snowboard w 2024 – gdzie jest najtaniej w Polsce?  

Spośród siedmiu przebadanych przez ekspertów stacji narciarskich najdrożej w sezonie wysokim w 2024 wypada stok narciarski w Korbielowie (Pilsko – Jontek). Cena za dwudniowy skipass wynosi tutaj 310 zł. Wysokie ceny na narciarzy i snowboardzistów czekają także… w wysokich górach. W Zakopanem, zarówno na stoku Harenda, jak i Polana Szymoszkowa za dwudniowy karnet zapłacimy 305 zł. Najmniej za wjazd wyciągiem narciarskim wydamy natomiast w Ustrzykach Dolnych. Tutaj na stacji narciarskiej Gromadzyń cena za skipass na 2 dni wynosi 220 zł. 

Jak widać, rozpiętość cenowa pomiędzy stacjami jest spora i wynosi nawet 90 zł za dwudniowe zjazdy. Trzeba mieć jednak na uwadze, że poszczególne stoki różnią się długością czy stopniem trudności trasy, dostępną infrastrukturą, a także widokami. To z kolei wpływa na cenę końcową karnetu – zauważaAntonina Grzelak z aplikacji PanParagon. 

A jak wypadają tegoroczne ceny karnetów na tle poprzednich lat? 

2023 vs 2024. Delikatna odwilż w cenniku? 

Jak pokazują dane z paragonów, w tym sezonie średnia cena ze wszystkich ujętych w badaniu stacji narciarskich wzrosła zaledwie o 3,3 proc. względem 2023 roku. Największa podwyżka czeka na narciarzy udających się do Szklarskiej Poręby na Ski Arena Szrenica. Dwudniowy skipass podrożał tutaj o 38 zł względem 2023 roku. Spory wzrost kosztów widać też w przypadku stoku Zakopane Harenda (+ 30 zł). O 5 zł drożej niż w zeszłym roku pojeździmy także w Korbielowie na stoku Pilsko – Jontek. 

Pomimo kilku podwyżek, 2024 rok przyniósł też pozytywne wieści. Porównując tegoroczne ceny z poprzednim sezonem, trzy stacje z siedmiu przebadanych przez nas ośrodków nie zmieniły ceny za dwudniowe skipassy, a na jednym ze stoków narciarskich zapłacimy mniej niż przed rokiem – zauważa Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon. 

Taniej o 10 zł poszusujemy na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem, a tyle samo, co w zeszłym roku zapłacimy w Zieleńcu Ski Arena, Czarnej Górze Resort oraz Ustrzykach – Gromadzyń. 

Obecna sytuacja cenowa na stokach narciarskich względem poprzedniego sezonu może napawać optymizmem. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę ceny sprzed “wielkiej inflacji” to drastycznie zmienia się punkt widzenia. 

Tegoroczny cennik o ponad 30 proc. droższy niż w 2021 r. 

Eksperci przyjrzeli się również paragonom ze stoków narciarskich w 2021 r. Okazało się, że średnia cena skipassów ze wszystkich przebadanych ośrodków wzrosła z 215,50 zł w 2021 roku do 284,29 zł w 2024 roku. To drożej o około 32 proc. Największe wzrosty odnotowano na wyciągu Zakopane Harenda, gdzie od 2022 roku (brak danych za 2021 r.) cena karnetów narciarskich podrożała o 60,5 proc.! Na szczycie podwyżek znalazł się także cennik stoku narciarskiego Korbielów Pilsko – Jontek (+ 51,2 proc.), a także Szklarska Poręba Ski Arena Szrenica (+ 40,4 proc.). Najmniej wzrósł cennik na stoku Ustrzyki – Gromadzyń (+ 12,8 proc.), Zieleniec Ski Arena (+ 21,7 proc.), Czarna Góra Resort (+ 23,9 proc.) oraz Zakopane polana Szymoszkowa (+ 32,6 proc.). 

Szczegóły przedstawia poniższa grafika.  

Jak wynika z naszej analizy, inflacja zawitała również na stokach narciarskich. To 2023 rok przyniósł największe podwyżki w cenniku za skipassy w Polsce. Choć w ciągu ostatniego roku ceny za karnety narciarskie w niektórych miejscach w kraju nie wzrosły, to należy pamiętać, że nadal jest znacznie drożej niż w 2022 czy 2021 roku – podsumowuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024